Nyt tarvitaan kaikilta joustavuutta
Suomalaisen ruokaketjun tulevaisuuden kannalta on elintärkeää, että ketjun vahvimmilta toimijoilta, kaupalta ja teollisuudelta, näyttää viimein löytyvän haluja joustoihin tuottajien suuntaan.Venäjän hyökkäys Ukrainaan sysäsi viljelijöiden valmiiksi huonon taloustilanteen katastrofaaliseksi. Valtiovalta päätti 300 miljoonan euron huoltovarmuuspaketista, mutta nopeampi, pysyvämpi ja kattavampi ratkaisu on löydyttävä markkinoilta. Elintarviketeollisuuden ja kaupan väliset pitkät sopimukset eivät ole reagoineet nopeisiin muutoksiin elintarvikeketjun alkupäässä.
MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin on ollut huolissaan äärettömästä hitaudesta ja kankeudesta, jota ruokaketjussa on ollut ja on edelleen kriisin keskellä. On hyvä, että kauppa ja elintarviketeollisuus ovat nyt alkaneet neuvotella hinta- ja toimitussopimuksia uusiksi. Wallin hoputtaa neuvottelijoita, koska hänen mielestään nyt ei ole aikaa hukattavaksi eikä tekojen kanssa voi odottaa kylvöjen yli. Hänen miestään vastuulliseksi itseään mainostavan kaupan on nyt aika luoda käytännön toimilla luottamusta ja tulevaisuudenuskoa viljelijöille. (MT 14.5.)
Joustavuutta on löytymässä myös isojen viljanostajien tahoilta. Vaikka Ukrainan sota ei teollisuuden mielestä olekaan niin sanottu ylivoimainen este (force majeure) hintakiinnityksien purkamiselle Suomessa, aikaisemmin sovituista hinnoista on mahdollista neuvotella. Fazer Myllyn viljanhankintajohtajan Tero Hirven mukaan kiinnitettyjen hintojen muuttaminen ei normaaliolosuhteissa kuulu yrityksen sopimuskulttuuriin, mutta keskusteluja voidaan käydä kunkin viljelijän tilanteesta. Myös Raision hankintapäällikön Minna Oravuon mukaan asioista voidaan neuvotella ja kompromisseja tehdä.
Avena Nordic Grain on tullut toimitusjohtaja Tero Heikkisen mukaan oma-aloitteisesti sopimustuottajia vastaan. Avena on nostanut kertaluontoisesti tiettyjen sopimusten ostohintoja. Avena ei ole tehnyt asiasta markkinointikampanjaa, vaan ollut suoraan yhteydessä viljelijöihin, joita asia koskee.
Suomalaisen ruokaketjun tulevaisuuden kannalta on elintärkeää, että ketjun vahvimmilta toimijoilta, kaupalta ja teollisuudelta, näyttää viimein löytyvän haluja joustoihin tuottajien suuntaan. Nyt ratkaistaan kotimaisen ruuantuotannon tulevaisuus.
Tekojen kanssa ei voi odottaa kylvöjen yli.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



