Marin vetää SDP:tä perässään
Eri asia on, auttaako Marinin kova henkilökohtainen suosio nostamaan SDP:n suurimmaksi puolueeksi.
Sanna Marinin kannatusta selittää osaksi hallituksen poikkeuksellisen suuri suosio. Kuva: Carolina HusuPerinteisesti vaalien jälkeen suurimman puolueen puheenjohtajasta on tullut pääministeri. Viimeaikaisten mielipidemittausten perusteella näyttää, että kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on kisassa vahvoilla. Kokoomus on ollut mittauksissa selvästi suurin puolue. Toiseksi suosituin on ollut nykyinen pääministeripuolue SDP.
On poikkeuksellista, että päähallituspuoleen kannatus on erityisesti vaikean hallituskauden jälkeen 20,3 prosenttia. Ylen elokuisen mittauksen mukaan kokoomuksen etumatka demareihin oli supistunut. Ero oli kuitenkin edelleen kolme prosenttiyksikköä. Kokoomus on varjellut kannatustaan lähinnä olemalla hiljaa, ettei tule virheitä. Se ei ole ehkä paras taktiikka, koska kansa näyttää kaipaavan vahvaa johtajuutta.
Kisasta suurimman puolueen asemasta saattaa tulla kova, koska seuraavaksi pääministeriksi selvä suosikki on SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin. Maaseudun Tulevaisuuden mielipidemittauksen mukaan Marinia parhaana henkilönä seuraavaksi pääministeriksi pitää 27,3 kyselyyn vastanneista (MT 2.9.). Orpon kannalla on 19 prosenttia vastanneista. Muut puoluejohtajat jäävät kauas kaksikon taakse.
Eri asia on, auttaako Marinin kova henkilökohtainen suosio nostamaan SDP:n suurimmaksi puolueeksi. Näillä luvuilla Marin tullee saamaan erittäin suuren henkilökohtaisen äänimäärän, mutta vain yhdessä vaalipiirissä. Suurimman puolueen aseman edellyttää menestystä kaikissa vaalipiireissä.
Marinin kannatusta selittää osaksi hallituksen poikkeuksellisen suuri suosio. Helsingin Sanomien heinäkuussa julkaiseman kyselyn mukaan 58 prosenttia suomalaisista katsoi hallituksen selviytyneen tehtävässään vähintään melko hyvin. Puoli vuotta aikaisemmin tätä mieltä oli 48 prosenttia.
Hallituksen suosio on satanut kokonaan SDP:n ja erityisesti Marinin laariin. Tämä ei ole muiden hallituspuolueiden mieleen. Hallituspuolueiden johtajat ovat puolustaneet tiiviisti hallituksen politiikkaa, mutta vaalien lähestyessä puolueiden erot nousevat julkisuudessa esiin. Se voi olla pääministerikisassa kokoomuksen ja Petteri Orpon etu. Vaalit ratkaistaan kuitenkin äänestämällä.
Kansa näyttää kaipaavan vahvaa johtajuutta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





