Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Raparperi piristää niin piiraan kuin hillokkeen

    Kesän herkkuleivonnaiskausi alkaa kirpakalla raparperilla. Raparperi raikastaa myös jälkiruokia ja pääruuan lisäkkeitä.
    Mausteinen raparperichutney on pirteä lisä grillatulle maalaiskananpojan fileelle.
    Mausteinen raparperichutney on pirteä lisä grillatulle maalaiskananpojan fileelle. Kuva: Sanne Katainen
    Mitä tasaisemmin jaksaa asetella raparperipalat paistovuoan pohjalle, sen kauniimpi on keikauskakun lopputulos.
    Mitä tasaisemmin jaksaa asetella raparperipalat paistovuoan pohjalle, sen kauniimpi on keikauskakun lopputulos. Kuva: Sanne Katainen
    Pienet raparperipiiraat voi leipoa myös yhdeksi isoksi piirakaksi.
    Pienet raparperipiiraat voi leipoa myös yhdeksi isoksi piirakaksi. Kuva: Sanne Katainen
    Perinteinen raparperikiisseli nautitaan jogurtin, kermavaahdon, vaniljakastikkeen, jäätelön tai maidon kera.
    Perinteinen raparperikiisseli nautitaan jogurtin, kermavaahdon, vaniljakastikkeen, jäätelön tai maidon kera. Kuva: Sanne Katainen

    Raparperi on yllättävän monikäyttöinen ruoho. Siitä valmistuu niin raikas kiisseli kuin makea kakku tai piiras. Seurakseen raparperikakku kaipaa jäätelöä tai vaniljakastiketta.

    Raparperikiisseli

    5–6 annosta

    1/2 l raparperipaloja

    1 l vettä

    1 1/4 dl sokeria

    3/4 dl perunajauhoja

    (1 pieni varsi tuoretta rosmariinia)

    (1 kanelitanko)

    Lisäksi

    2 dl kreikkalaista jogurttia

    1 dl kookoskermaa tai kuohukermaa

    1/2 dl sokeria

    Keitä raparperipaloja sokerilla maustetussa vedessä noin puoli tuntia. Lisää mukaan halutessasi rosmariinin oksa tai kanelitanko. Kun raparperi on kypsää, niin ota mauste pois. Rosmariinin maku mietonee kiisselin jäähtyessä. Nosta kattila levyltä ja lisää vesitilkkaan sekoitettu perunajauho. Nosta takaisin levylle ja kuumenna, kunnes pulpahtaa. Jäähdytä. Vatkaa kookoskerma vaahdoksi ja lisää jogurtti. Mausta sokerilla. Tarjoa kiisselin kanssa.

    Raparperichutney

    noin 5 dl

    1 litra (noin 500 g) raparperiviipaleita

    1 sipuli

    1 valkosipulin kynsi

    2 rkl raastettua inkivääriä

    1 pieni, mieto chilipalko

    2 dl hillosokeria

    1 rkl sitruunamehua tai viinietikkaa

    1 dl rusinoita

    1/2 tl suolaa

    2 rkl vettä

    Huuhtele raparperin varret ja kuori tarvittaessa. Leikkaa varret ohuiksi viipaleiksi. Kuori ja leikkaa pieniksi kuutioiksi sipuli ja valkosipuli. Poista chilistä siemenet. Hienonna chili veitsellä pieneksi silpuksi.

    Laita kaikki ainekset teräskattilaan ja hauduta, kunnes seos sakenee. Sekoita väillä ja lisää tarvittaessa vettä, jotta seos ei pala pohjaan.

    Tölkitä ja jäähdytä. Tarjoa esimerkiksi grillatun makkaran, kanan tai lihan kanssa.

    Raparperikakku

    10 annosta

    Vuoan pohjalle

    25 g voita sulatettuna

    1 dl fariinisokeria

    5 dl raparperipaloja

    1/2 tl inkivääriä

    Taikina

    100 g voita

    1 dl sokeria

    2 munaa

    2 1/2 dl vehnäjauhoja

    1/2 rkl leivinjauhetta

    1 tl vaniljasokeria

    1 dl kermaista kookosta tai kookoskermaa

    Lisäksi

    mansikkakermajäätelöä

    Leikkaa tasapohjaisen kakkuvuoan (halkaisija 24 cm/2 1/2 l) pohjalle leivinpaperi. Voitele reunat ja paperi sulatetulla rasvalla. Laita pohjalle keskenään sekoitettu sokeri, raparperipalat ja inkivääri.

    Vaahdota voi ja sokeri. Lisää joukkoon munat yksitellen voimakkaasti sekoittaen.

    Yhdistä kuivat aineet keskenään ja sekoita taikinaan vuorotellen kerman kanssa. Sekoita tasaiseksi ja kaada vuokaan raparperipalojen päälle.

    Kypsennä 175 asteessa noin 40 minuuttia. Kumoa jäähtyneenä ja irrota paperi varovasti. Tarjoa mansikkajäätelön kanssa.

    Pienet raparperipiiraat

    8–10 kpl

    100 g voita

    1 dl sokeria

    1 muna

    1 dl kaurahiutaleita

    2 dl vehnäjauhoja

    1/2 rkl leivinjauhetta

    Täyte

    1 rasia (200 g) vaniljatuorejuustoa

    1 prk (250 g) pehmeää maitorahkaa

    2 rkl sokeria

    1 rkl perunajauhoja

    Pinnalle

    4 dl raparperipaloja

    2 rkl sokeria

    Vaahdota pehmeä voi ja sokeri. Vatkaa joukkoon muna. Lisää jauho-leivinjauheseos. Sekoita taikina tasaiseksi. Taputtele taikina voideltuihin annosvuokiin.

    Vatkaa tuorejuusto, rahka, sokeri ja perunajauhot sekaisin. Jaa seos pohjien päälle. Halkaise kuorittu raparperi ja leikkaa vielä puolikkaat halki. Leikkaa raparperisuikaleet pitkulaisiksi paloiksi. Asettele palat täytteen päälle. Ripottele pinnalle sokeria.

    Paista 200 asteessa noin 20 minuuttia. Tarjoa hiukan lämpiminä.