
Metsäteollisuuden sivuvirroista ruokaa: Uusi 33 miljoonan euron sieniproteiinitehdas Kirkkonummelle
Suomalainen sieniproteiiniyritys Enifer on kerännyt 33 miljoonan euron rahoituksen uutta tehdasta varten.Eniferin tehtaan arvioidaan valmistuvan vuonna 2025. Tehdas muuntaa ruokateollisuuden sivuvirtoja Pekilo-sieniproteiiniksi. Kyseessä on maailman ensimmäinen kaupallisen mittakaavan tehdas, joka tuottaa vastaavaa sieniproteiinia sivuvirroista.
Eniferin mukaan tehdas pystyy tuottamaan vuosittain 3000 tonnia sieniproteiinia, mikä riittää kattamaan noin 40 000 ihmisen vuotuisen proteiinintarpeen.
Pekilo-sieniproteiinia valmistetaan kasvattamalla tiettyä sienilajiketta fermentointiprosessilla, joka muistuttaa esimerkiksi oluen tai soijakastikkeen tuotantoa. Pekilossa on runsaasti proteiinia ja kuitua.
Pekilo-prosessin kehittivät alun perin suomalaiset metsäteollisuuden insinöörit 1970-luvulla, jolloin sen avulla jalostettiin metsäteollisuuden sivuvirtoja rehuproteiiniksi. Enifer on kehittänyt tätä prosessia edelleen, ja nykyään tuotannossa voidaan käyttää useita erilaisia sivuvirtoja. Samalla Enifer on kehittänyt ruokalaatuisen Pekilo-sieniproteiinituotteen.
Tavoitteena on saada ensimmäiset Pekilo-sieniproteiinituotteet kuluttajien saataville vuoden 2026 aikana.
Eniferin rahoituspaketti koostuu uudesta 15 miljoonan euron B-kierroksen pääomasijoituksesta, jossa johtavana sijoittajana toimii Taaleri Bioteollisuus. Lisäksi kierrokselle osallistuivat aikaisempien kierrosten sijoittajista Nordic Foodtech VC, Voima Ventures ja Valio. Rahoituksessa on mukana myös seitsemän miljoonan euron pääomalaina Ilmastorahastolta sekä kahden miljoonan euron ympäristö- ja ilmastolaina Finnveralta. Rahoitus kerättiin tammikuussa 2024 julkistetun Business Finlandin 12 miljoonan euron kierrätys- ja uudelleenkäyttöinvestointituen päälle, minkä myötä uusi tehdas on täysin rahoitettu.
”Uskomme, että vaihtoehtoisille proteiineille on tarvetta väestön määrän kasvaessa maailmassa. Kansainvälisesti kysyntää tukee myös ympäristösyyt ja eettiset syyt. Taaleri Bioteollisuus I -rahaston sijoitus mahdollistaa kaupallisen mittakaavan tuotannon, Taaleri Bioteollisuuden johtaja Tero Saarno kertoo tiedotteessa.
”Tulevaisuudessa kestävä ruoantuotanto perustuu useisiin eri ratkaisuihin, ja uudenlaisten proteiinien kysynnän ennustetaan kasvavan merkittävästi seuraavan vuosikymmenen aikana. Eniferin testattu teknologia on mielenkiintoinen, sillä useiden eri sivuvirtojen ravintoaineet voidaan muuntaa suuremman arvon tuotteiksi ja niiden jalostusarvoa kasvattaa energiankäytön sijaan”, Ilmastorahaston vt. toimitusjohtaja Toni Mikkonen lisää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





