
Kolhuiset omenat päätyvät mehuksi ja lötsähtäneet tomaatit murskaksi – ruokahävikkiä torjutaan uusilla tuotteilla
Espoossa K-kaupan vanhat leivät päätyvät olutpulloon. Kaupat hillitsevät ruuan haaskuuta monin keinoin.
Kotimaista tomaattimurskaa valmistaa Jävla sås bolag Närpiön vihanneksen hukkatomaateista. Kuva: Katja LamminenKolhuisia omenoita ja parasta ennen -päiväystä läheneviä leipäpusseja. Asiakkailla on tapana hipelöidä hedelmiä ja valkata laareista pelkkää priimaa ja tuoreinta mahdollista. Siksi tuoretuotteista syntyy ruokakauppojen suurimmat hävikit.
Kauppiaat pyrkivät vähentämään hävikkiä monin keinoin.
Keskon päivittäistavarakaupan vastuullisuusjohtaja Timo Jäske kertoo, että valikoimat hiotaan tekoälyn avustuksella vastaamaan asiakkaiden ostomieltymyksiä.
Kuljetukset ajoitetaan sesonkien mukaan pyhäpäivät huomioiden, jotta tuotteet pysyvät tuoreina.
Jäske korostaa pakkausten roolia pilaantumisen ehkäisyssä. Muovia tarvitaan yhä sen suojaavien ominaisuuksien takia.
K-kaupat myyvät tuotteita alennetulla hinnalla parasta ennen -päiväyksen lähestyessä. Joissakin myymälöissä alennustuotteita nostetaan erilliseen "Vieläkin hyvää" -hyllyyn.
Myös kauppojen aukioloaikojen pidentäminen ja aukiolo juhlapyhinä on vähentänyt hävikkiä. Asiakkaidenkaan ei tarvitse enää hamstrata ruokaa pyhäpäiviksi.
Yli 90 prosenttia K-ruokakaupoista lahjoittaa ruokaa hyväntekeväisyyteen. K-kaupoilla on mahdollisuus myös myydä päiväysruokaansa ResQ Club -kännykkäsovelluksen kautta.
Lisäksi hävikkiruokaa jaetaan jonkin verran maatiloille eläinten rehuksi. Syöntikelvottomasta elintarvikejätteestä Gasum valmistaa biokaasua.
Kesäaikaan moni K-kauppa myy myös kakkosluokan tomaatteja. Osassa kaupoista myydään kolhiintuneita ja nuhjaantuneita hedelmiä ja vihanneksia alennuslaatikoissa.
Lisäksi kaupat ovat kehittäneet omia hävikkituotteitaan. Hyljeksityt hedelmät ja epämuodostuneet vihannekset löytävät tiensä hillojen, mehujen ja smoothieiden raaka-aineiksi. Järvenpäässä K-Supermarket Pajala puristaa hävikkiomenoista mehua, josta on tullut kauppias Karri Himbergin mukaan suosittua.
Vanhentuneet leivät puolestaan päätyvät olutpulloon. Siitä on esimerkkinä K-Market Otaniemen ja Olarin panimon hävikkiolut. K-ketjussa myydään myös Vaasan hävikkileivistä tehtyä olutta sekä Närpiön vihanneksen hukkatomaateista tehtyä murskaa. Kehitteillä on myös jäätelö ylijäämäbanaaneista.
Valikoiman ja kauppojen määrän kasvusta huolimatta K-ryhmä on pystynyt vähentämään ruuan päätymistä roskiin vuosittain muutamilla prosenteilla. Vuonna 2018 hävikkiä syntyi noin 19 000 tonnia. K-ryhmä myy vuodessa elintarvikkeita noin 1,3 miljoonaa tonnia, joten siihen suhteutettuna hävikin osuus jää alle kahteen prosenttiin.
Tavoitteena on vähentää ruokahävikkiä vähintään 13 prosenttia vuodesta 2016 vuoden 2021 loppuun mennessä.
Keskon vuonna 2018 tekemän asiakaskyselyn mukaan suurin osa kuluttajista välttää ruuan poisheittämistä. 84 prosenttia hillitsee ruokahävikkiä aktiivisesti. Joka kymmenes kotitalous ei heitä ruokaa roskiin lainkaan.
Ruuan haaskauksen hillinnän ohella K-ryhmä kannustaa kauppojaan pyrkimään hiilineutraaleiksi. Kauppias voi muun muassa uusia kuljetuksia, valaistusta ja kylmälaitteita vähemmän energiaa kuluttaviksi, tehostaa kierrätystä sekä suosia ympäristöystävällisempiä pakkauksia palvelutiskeillä.
Jäske kertoo, että kehitteillä on toimintamalli, jolla kauppa voi vähentää päästöjään asteittain sekä kompensoida jäljelle jäävät päästöt. Koko kaupan hiilijalanjäljestä tuotteet muodostavat 90 prosenttia ja kaupan ylläpito 10 prosenttia.
Näin ehkäiset ruuan hävikkiä kaupassa
- Kuluttaja voi hillitä kauppojen ruokahävikkiä monin tavoin.
- Parasta ennen -päivää lähestyvät tuotteet kannattaa hyödyntää etenkin, jos tuote tulee käyttöön heti.
- Lihaa ja kalaa voi ostaa palvelutiskiltä tarvittavan määrän ja muutoin valita sopivan kokoisia pakkauksia.
- Älä hylkää ostoskärrystäsi tuore- tai pakastetuotteita lojumaan väärille hyllyille, joissa ne pilaantuvat.
- Valitse kaupasta valmiiksi kypsiä hedelmiä ja vihanneksia. Älä puristele niitä pilalle valintatilanteessa. Osta myös oudon muotoisia kasviksia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

