Savukalapiirakka
Savukalapiirakka
10 palaa
Ainekset
- 4 dl hiivaleipäjauhoja
- 1 tl suolaa
- 2 tl sokeria
- 150 g voita tai margariinia
- 1 muna
- Täyte
- 500 g lämminsavustettua kalaa (esim. lahnaa, siikaa, ahvenia tai silakoita)
- 1 ps (250 g) kasvissuikaleita (pakaste)
- ½ ruukkua tilliä
- 2 dl kermaa
- ½ dl maitoa
- ½ tl mustapippuria
- 2 munaa
- ½ dl juustoraastetta
Valmistusohje
Sekoita jauhot, suola ja sokeri keskenään. Nypi joukkoon huoneenlämpöinen rasva, kunnes seos on murumaista. Lisää kananmuna ja sekoita nopeasti taikinaksi. Painele taikina ø 27 cm piirakkavuoan pohjalle ja reunoille. Nosta vuoka jääkaappiin täytteen valmistelun ajaksi.
Perkaa kala nahattomaksi ja ruodottomaksi. Paloittele kalapalat tarvittaessa pienemmiksi. Valuta sulaneet kasvikset. Hienonna tilli. Sekoita kalapalojen joukkoon kasvikset ja tilli.
Sekoita kerma, maito, pippuri ja munat keskenään.
Levitä piirakkapohjalle ensin kala-kasvisseos ja kaada päälle kerma-munaseos. Heiluttele vuokaa, niin että kermaseos jakautuu tasaisesti. Ripottele päälle juustoraaste.
Kypsennä 200-asteisessa uunissa 30–40 minuuttia tai kunnes täyte on hyytynyt ja pinta saanut kauniin värin. Anna jäähtyä ennen tarjoamista.
Osaston luetuimmat
- Kantarellien säilöntä kannattaa tehdä näin: 2 helppoa ja varmaa tapaa
- Monet poimivat marja-aronian aivan väärään aikaan, marjanviljelijä arvioi – "Sama kuin menisi syömään vihreitä mustikoita"
- Aarre | Mustatorvisienikeitto
- Makaronin saatavuus paranee entisestään Suomessa: Raision uusi pastalinja käynnistyi
- Italialainen kikka vähentää ruoan valmistukseen käytettävää aikaa – hyödynnä vaihtoehto tomaattimurskalle
- Säilö puolukat näin – superhelppo ja perinteinen tapa toimii varmasti
- Leivon Leipomo täyttää 110 vuotta – tamperelaista perheyritystä johtaa neljä serkusta