Vuokatin urheiluopistolta tankkausta mäkeen ja matkalle
Vuokatin urheiluopiston O´las-ravintolassa voivat käydä syömässä niin opiston asiakkaat kuin ohikulkijatkin.Vuokatin urheiluopistolle mennään liikkumaan, joten ruokaa tarvitaan runsaasti. O'las-ravintolassa tarjoillaan joka päivä aamiaista, lounasta ja päivällistä ja sinne voivat mennä syömään muutkin kuin opistolla majoittuvat.
Lounaalla voi valita joko koko tarjonnan tai vain pelkän salaatti- tai keittolounaan.
Testipäivänä lämpimänä ruokana oli broiler-kookospannua ja thaimaustettuja kasviksia ja keittona makkarakeitto. Broilerin kerrottiin tulevan Atrialta.
Makkarakeitto jäi kumppanilta puoliksi syömättä, sillä sen kasvikset olivat pehmeiksi hautuneita ja makkarakuutiot halvimmasta lenkistä. Suolaakin oli tuntuvasti. Sen sijaan broilerpannu maistui mukavan aasialaiselta.
Pelkällä salaattipöydälläkin olisi pärjännyt, sillä tarjolla oli kasvisten lisäksi riisi-juustosalaattia, pannumuikkuja, savuporohyytelöä ja perunasalaattia. Jokainen voi koostaa myös mieleisensä, sillä salaattiainekset olivat omissa astioissaan.
Jälkiruoka kuului kaikkiin aterioihin. Listalla luki raparperipaistos, mutta pöydällä oli myös kuohkeaa vispipuuroa tai hedelmäkiisseliä.
"Kuin kouluruokaa", kuului teinin tuomio. Äiti kiitti salaattipöytää ja jälkiruokaa. Tällä pärjäisi niin ladulla kuin mäessäkin, mutta ajomatkalla täysi vatsa saattaa alkaa nukuttaa.
Vuokatin urheiluopisto, Ravintola O'las, Opistontie 4, Vuokattiwww.vuokattisport.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

