Berlusconista viis - Suomi-ruoka rynnistää Italian ruokamessuille
Suomalaisyritykset uskovat marjojen ja muun villiruuan kiinnostavan italialaisia.
Terveellisille ja puhtaille elintarvikkeille kuten luonnonmarjoille on nyt nostetta. Kuvassa karpaloita. Kuva: Maarit CederbergSuomalainen ruoka on vahvasti esillä tänään 22.9. alkavilla Terra Madre Salone del Gusto -ruokamessuilla Italian Torinossa. Messuille osallistuu 15 yritystä Suomesta, ja sinne odotetaan noin 600 000 kävijää. Messut tarjoavat yrityksille mahdollisuuden saada näkyvyyttä ja avata uusia vientikanavia.
Italia kiinnostaa suomalaisyrityksiä, koska Suomi kiinnostaa italialaisia. Italialaisten matkailijoiden määrä kasvoi viime vuonna 10 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, Finprosta kerrotaan.
Ruoka limittyy matkailuun, sillä italialaismatkailijat käyttävät 30 prosenttia matkakassastaan kahviloissa ja ravintoloissa.
Finprossa uskotaan, että suomalaisen ruuan yhtenä vetonaulana on sen sopivuus Slow food -trendiin, joka korostaa ruuan terveellisyyttä, puhtautta ja kestävän kehityksen mukaista tuotantoa.
Niinpä Torinoon lähteekin erityisesti marjoja, sieniä, koivunmahlaa ja muita villiruokaa jalostavia yrityksiä. Lisäksi mukana on matkailuyrityksiä Rukan alueelta sekä Serlachius-museot Mäntästä.
Suomalainen ruokavienti vetää nyt ylipäänsä hyvin. Finpro tiedotti keväällä, että ruokavienti muihin maihin kuin Venäjälle on kasvanut vuodesta 2014 80 miljoonalla eurolla 1,4 miljardiin euroon.
Finpron Food from Finland -ohjelmaan on osallistunut yli sata erikokoista elintarvikealan yritystä.
Ohjelman tavoitteena on elintarvikeviennin kaksinkertaistuminen kolmeen miljardiin euroon vuoteen 2020 mennessä.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
