Elintarviketurvallisuusvirasto: Koronavirus ei leviä ruuan mukana – tuontiruoka ei syypää leviämiseen
Belgian ravintolat eivät tarjoa harvinaista lihaa koronavirusepidemian takia.Koronaviruksen ei ole tähän mennessä todettu leviävän ruuan kautta, Euroopan elintarviketurvallisuusviranomainen (Efsa) kertoo.
”Kokemukset aiempiin vastaavanlaisiin sairauksiin osoittavat, että leviämistä ruuan kautta ei esiinny", Efsan tutkija Marta Hugas tiedottaa.
Myös Saksan riskinarviointi-instituutti BfR vahvistaa, että koronavirus leviää pisaratartunnalla hengitysilman mukana eikä esimerkiksi saastuneiden elintarvikkeiden tai tuontitavaroiden kautta.
Vaikka yhteyttä ruuan ja viruksen leviämisen välillä ei ole pystytty osoittamaan, Belgian terveysviranomaiset ovat päättäneet olla tarjoamatta harvinaisia lihatuotteita maan ravintoloissa ja kahviloissa, kertoo EU-media Euractive.
Koronaviruksen on epäilty levinneen ihmiseen alun perin Kiinan Wuhanin ruokatorilta, jossa myydään villieläimiä.
Maailman terveysjärjestön (WHO) on antanut hiljattain neuvoja hyvän hygieniakäytännön noudattamisesta ruuan käsittelyn ja valmistuksen aikana. Näitä ovat huolellinen käsien peseminen sekä lihan kypsentäminen perusteellisesti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

