Paikallismyllyjen edusmies vaihtuu, johtoon viljelijä-mylläri Porvoosta
Myllyliiton puheenjohtajana aloittava Jani Hannula viljelee myllynsä käyttöön vehnää itsekin.
Yksi Myllyliiton jäsenyrityksistä on Suomen vanhimman myllärin Veli-Jussi Tamminiemen mylly Ruovedellä. Kuvassa Tamminiemi säkittää vastajauhettua vehnäjauhoa. Kuva: Ville-Petteri MäättäMyllyliitto on valinnut uudeksi puheenjohtajakseen Strömsbergin Myllyn omistajan Jani Hannulan. Myllärin työnsä ohella Hannula viljelee viljaa myös itse myllynsä tarpeisiin kotitilallaan Tuorilassa.
Strömsbergin Mylly toimii Porvoon seudulla ja se on yksi Suomen vanhimmista paikallismyllyistä.
Myllyliitto edustaa Suomen pieniä paikallismyllyjä. Siihen kuuluu nykyisin kolmisenkymmentä yritystä eri puolilta maata.
Myllytoiminnan ohella useat yritykset tuottavat myös muita palveluja viljan viljelijöille, esimerkiksi siemenviljan lajittelua, viljan varastointia sekä välitystä.
Myllyliiton jäsenyrityksiä ovat esimerkiksi vuoden elintarvikkeeksi keväällä valittua Puhti-kauraa Viipurilaisen kotileipomolle valmistava Taivalkosken mylly sekä viime viikolla vuoden gluteeniton viljatuote -tunnustuksen saanut Virtasalmen Viljatuote.
Puheenjohtajan valinta tehtiin Myllyliiton vuosikokouksessa Lahdessa viime viikolla.
Myllyliittoa on tähän asti johtanut maa- ja metsätalousministeriön eläkkeelle jäänyt kaupallinen neuvos Seppo Koivula. Hän on toiminut viiden vuoden ajan myös liiton toiminnanjohtajana. Myös tästä tehtävästä hän luopuu nyt.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
