Suklainen tiikerikakku
Perinteisesti tiikerikakku paistetaan rengaskakkuvuoassa. Kypsennä tällä kertaa tasapohjaisessa vuoassa. Appelsiinitäysmehu antaa lisämakua kakkuun. Makea suklaakuorrutus ja appelsiinimarmeladit viimeistelevät kakun.
Perinteinen tiikerikakku on saanut uuden muodon sekä makua appelsiinitäysmehusta ja suklaakuorrutteesta. Kuva: Jaana KankaanpääSuklainen tiikerikakku
Ainekset
- 250 g voita
- 2 1/2 dl sokeria
- 4 munaa
- 1 dl appelsiinitäysmehua
- 4 1/2 dl vehnäjauhoja
- 2 tl leivinjauhetta
- 2 tl vaniljasokeria
- 2 rkl kaakaojauhetta
- 2 rkl maitoa
Kuorrutus
- 100 g tummaa taloussuklaata
- 1 tl voita
- 1/2 dl kevytkermaa
- Koristeeksi
- appelsiinimarmeladeja
Valmistusohje
Vaahdota pehmeä voi ja sokeri. Lisää huoneenlämpöiset munat hyvin vatkaten. Yhdistä vehnäjauhot, leivinjauhe ja vaniljasokeri. Lisää taikinaan siivilän läpi. Lisää myös appelsiinitäysmehu ja sekoita taikina tasaiseksi. Ota 1/3 taikinasta ja lisää siihen kaakaojauhe ja maito.
Voitele ja korppujauhota tasapohjainen kakkuvuoka, halkaisija noin 22 cm. Lusikoi taikinat kerroksittain vuokaan, tumma kerros keskelle. Pyöräytä haarukalla sieltä täältä kerrosten läpi.
Paista 175 asteessa noin tunti. Kumoa hiukan jäähtyneenä. Jos haluat kakkuun lisäkosteutta, pistele tikulla reikiä ja valuta niihin appelsiinitäysmehua.
Sulata kuorrutuksen suklaa ja voi vesihauteessa. Lisää kerma, sekoita tasaiseksi ja jäähdytä hiukan. Kaada kuorrutus kakun päälle ja anna valua reunoille. Koristele kakku marmeladeilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

