Raviurheilun lisenssiuudistus antaa tilaa erilaisille valmentajille
Lisenssijärjestelmään kuuluvista koulutuksista ei saa tulla kynnystä harrastamiselle. ”Emme halua käännyttää alalta yhtään asiallista toimijaa”, sanoo Hippoksen kilpailutoimenjohtaja Jukka Niskanen. Saara Olkkonen Kuva: Viestilehtien arkisto”Lisenssijärjestelmän uudistaminen on ollut monta vuotta tapetilla”, kilpailutoimenjohtaja Jukka Niskanen Suomen Hippos ry:stä kertoo.
Järjestelmän päivittämisestä tehtiin selvitys jo neljä vuotta sitten.
”Järjestelmässä ei ole vikaa, mutta toimintaympäristö ei vastaa järjestelmää”, muotoilee Niskanen.
Kun tilannetta alettiin viime vuoden alussa kartoittaa, selvisi, että kyseessä onkin luultua laajempi kokonaisuus.
Lisenssiluokat koskevat hevosten valmentamista, kilpailuttamista ja ohjastamista raveissa. Ne eivät kuitenkaan ole sidoksissa ajolupaluokkiin, joihin ei ole tulossa muutoksia.
Voidakseen ajaa kilpaa raveissa, on henkilöllä jatkossakin oltava sekä lähtöön oikeuttava ajolupa että lisenssi.
Suurin ero entiseen on uusi lisenssiluokka, kilpailija. Se asettuu ammattilaisen ja harrastajan väliin.
Niskanen kertoo: ”Tunnistettiin, että ammattilaisten ja harrastajien välissä on ammattimaisia ihmisiä paljon. Heillä ei ole nykyisessä järjestelmässä järkevää paikkaa toimia.”
Kilpailijalisenssin haltijalta edellytetään omaa yritystä, vaatimukset täyttävää tallia ja Hippoksen määrittelemien ammattitaitovaatimusten täyttämistä.
Ammatilliset vaatimukset täytetään neljäosaisilla koulutuksilla. Niitä voi korvata osoitetulla kokemuksella. Vähintään yksi osio on kuitenkin kaikille pakollinen.
”Kompensaatioiden pitää olla kunnossa”, sanoo Niskanen.
Ammattitaidon voi todistaa myös hevostalouden alemmalla perustutkinnolla.
Kilpailijalisenssin paikka on sellaisen henkilön taskussa, jolle muiden omistamien hevosten valmentaminen tai ohjastaminen on kaupallista toimintaa muttei välttämättä ainoa tulonlähde tai päätoimeentulo.
Rajoituksia valmennettavien ja ohjastettavien hevosten määrässä ei ole.
Niskanen arvioi, että uuteen luokkaan sijoittuu noin 500 henkilöä. Nykyisestä 150 ammattilisenssiläisestä siirtyisi parikymmentä kilpailijaluokkaan, harrastajista satoja.
”Tämä on myös omistajan oikeusturva-asia. On turvallista viedä hevonen valmennukseen, kun valmennustallin kriteerit ovat kunnossa”, Niskanen huomauttaa.
Harrastajalisenssi pysyy pääosin entisellään. Nykyisen vastuuvalmentajakoulutuksen tilalle tulee laajempi koulutus, joka kestää pari kolme iltaa.
Harrastajalisenssillä saa valmentaa ja ohjastaa omia hevosiaan.
Lisäksi valmennuksessa voi olla kerrallaan neljä muiden omistamaa hevosta.
Ohjastaa saa kahtakymmentä vierasta hevosta.
Myös ammattivalmentaja ja -ohjastajalisenssit säilyvät pääosin ennallaan. Ammattilaisen toiminnan on oltava päätoimista ja hänellä on oltava hevostalouden ylempi perustutkinto, tai hänen on muuten osoitettava täyttävänsä Hippoksen vaatimukset.
Ammattilaisten asema muuttuu sikäli, että jatkossa heillä on mahdollisuus hakea omistajan hevoset kilpailukieltoon, jos valmennussopimusta ei noudateta. Asian on oltava riidaton.
Eri ryhmien koulutusten järjestäminen on Hippokselle haaste.
Hippos on nimeämässä henkilöä, jonka vastuulle koulutusasiat asettuvat.
”Koulutukset ovat viestinnällinen haaste. Ja etenkin niiden järjestäminen niin, että ne koetaan hyödyllisinä ja mielekkäinä”, sanoo Niskanen.
Lisenssiuudistus on herättänyt harrastajien joukossa vastustusta.
”Meuhkaaminen netissä on
nykypäivän ilmiö. Ainakin äänekkäimmät kritisoijat ovat yksittäisiä. On jännä ilmiö, että jotain mistä ei tiedetä mitään, vastustetaan äänekkäästi. Poterot kaivetaan etukäteen”, Niskanen ihmettelee.
Kilpailutoimenjohtaja on syksyllä lähdössä kentälle kertomaan, mikä uudistus todellisuudessa on.
”Alkupuhina on päästetty nyt ulos, ja päästään paremmin keskustelemaan itse asiasta.”
Hänen mukaansa eniten hämmennystä on syntynyt siitä, että ajoluvat ja lisenssit ovat menneet keskustelussa sekaisin.
”Uudistuksen taustalla ovat myös yhteiskunnallinen hyväksyttävyys ja harmaan talouden kitkeminen. Se, että ei tehdä pimeää toimintaa helpoksi. Näissä asioissa alan on syytä olla itse aktiivinen”, korostaa Niskanen.
HANNA SALONEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
