Jussi Halla-ahon mukaan Suomen ulkopolitiikka on ollut "moralistista" eikä "itsekkäistä" tavoitteista ole tohdittu puhua – tuoreen selvityksen mukaan Afganistanissa vahvistettiin lopulta omia kumppanuuksia ja Nato-yhteistyötä
Maanantaina julkistetun selvityksen mukaan Suomen todelliset tavoitteet osallistumiselle Afganistanin kansainväliseen operaatioon vuosina 2001–2021 olivat ulko- ja turvallisuuspoliittisten kumppanuuksien sekä omien kansallisten suorituskykyjen kehittäminen. Näin siitä huolimatta, että julkilausutut tavoitteet liittyivät rauhan ja vakauden tuomiseen Afganistaniin.

Osaston luetuimmat
- Ihmesahat lennättävät vettä Lappajärven jäällä – katso video ME-jääkarusellin teosta27.1.
- Tämä ei pitänyt olla mahdollista – valmistusvirheet johtaneet useiden tuulimyllyjen romahtamiseen26.1.
- Yle uutiset | Kyrön maamerkki katoaa purkutöiden myötä, saha ehti tuottaa puutavaraa lähes 150 vuotta26.1.
- Tyhjentyneen turkistarhan huutokauppa päättyi kilpahuutoihin27.1. Tilaajalle
- Käräjäoikeus on tuominnut kaksi Helsingin Sanomien toimittajaa lehden Viestikoekeskus-uutisointia koskevassa oikeudenkäynnissä27.1.
- Kaupan edustajat niukkasanaisia elintarvikemarkkinavaltuutetun kyselystä: ”Emme voi kommentoida”05:00 Tilaajalle
- Ulosmitattua turkistarhaa huutokaupataan Kauhavalla – nouseeko hinta edes kymppitonniin?27.1. Tilaajalle