Vietnamin vesilaitokset ottavat käyttöön suomalaisen riskinhallinnan
Suomalaisten kehittämä asiantuntijapaketti on myytävissä muuallekin, missä puhdas vesi ei ole itsestäänselvyys.
Tuusulan Veden toimitusjohtaja Unto Tanttu esitteli syyskuussa suomalaista vesien riskinhallintaa kenialaisvieraille. Markus Tuukkanen (takana) oli yksi ryhmän isännistä. Kuva: Kimmo HaimiVietnamin vesilaitoksille aletaan rakentaa suomalaisen mallin mukaista riskinhallintaa.
"Sen avulla sikäläiset vesilaitokset pystyvät systemaattisesti ja kaikki samalla tavalla tunnistamaan riskit juomaveden laadussa ja myös jätevesien puhdistuksessa", kuvaa Suomen Vesifoorumin (FWF) toimitusjohtaja Markus Tuukkanen.
Järjestelmä muodostaa listan niistä toimenpiteistä, joilla kutakin riskiä hallitaan ja millaisia investointeja veden laadun turvaaminen edellyttää.
Palvelukokonaisuus käsittää koulutusta, laadunvarmistuksen asiantuntijapalveluita sekä Vesiotec Oy:n tuottaman ohjelmiston. Sitä on ollut kehittämässä sosiaali- ja terveysministeriön johdolla laaja joukko muita vesialan toimijoita.
Tuukkanen povaa mallille olevan käyttöä muuallakin.
"Olemme tässä edelläkävijöitä koko maailmassa. Tämä on hyvä myytävä paketti, joka on monistettavissa myös muihin maihin."
Pitkä kehitysyhteistyö on luonut perustan kaupalliselle toiminnalle.
Kehitysyhteistyö luonut perustan
Vietnamissa on vuosien saatossa tehty paljon vesihuollon kehitysyhteistyötä. Sen ansiosta alan asiantuntijat tuntevat toisiaan. Tärkeä perusta ovat myös maiden hallintojen väliset yhteydet, minkä ministeri Toivakan matkalla allekirjoitettu yhteistyösopimuskin osoittaa.
"Nyt ei kuitenkaan anneta lahja-apua vaan siirrytään kaupalliseen yhteistyöhön. Hankkeita rakennetaan yhdessä ja niihin haetaan rahoitusta Vietnamin valtiolta ja kansainvälisiltäkin markkinoilta", Tuukkanen valottaa.
Ulkoministeriö on muuttanut korkotukiluoton ehtoja. Sen saaminen takaisin käyttöön palvelee ehdottomasti vesialan vientiä.
Vesisektorin investoinnit ovat usein julkisia hankintoja. Niissä on ainakin pk-alan yritysten Tuukkasen mukaan mahdoton kilpailla tasapäisesti isojen monikansallisten yritysten kanssa, mikäli asiakkaalle ei ole tarjota myös edullista rahoitusta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

