Syysrapsi hehkuu Huittisissa
Veikko Niittymaa Syysrapsi kukkii syvän keltaisena huittislaisen Ilkka Kouvon pellolla. Roteva öljykasvi yltää jo isokokoista miestä kainaloihin. Kuva: Viestilehtien arkistoHUITTINEN (MT)
Maanviljelijä Ilkka Kouvo marssii pitkin ajouraa keltaisena hehkuvan syysrapsipellon poikki. Keltaiset kukkavarret yltävät isoa miestä kainaloon.
Kouvon mukaan kukkiminen alkoi suotuisan talven ansiosta aikaisin ja etu säilyy koko kesän. Puimaan päästäneen heti elokuun puolivälin jälkeen.
Kouvo viljelee syysrapsia seitsemättä vuotta. Kiinnostus virisi, kun hän luki syysrapsin viljelykokemuksista Latviassa. Tänä vuonna rapsiala kasvoi 17 hehtaariin.
Viljelyssä on ollut 30 hybridilajiketta, joista vain kaksi ei ole talvehtinut. Nyt viljelyssä on kymmenkunta lajiketta ja kaikki selvisivät talvesta. Osa pellosta jäi kolmeksi viikoksi kevättulvan alle. Sekään ei nitistänyt rapsia, mutta kasvusto on kolmisen viikkoa jäljessä muita.
Kouvo suosii saksalaisia lajikkeita talvehtimisen takia. Kilpailu alalla on kovaa ja isot toimijat tähtäävät Itä-Euroopan ja Venäjän markkinoille, missä talvet ovat ankaria.
Viljelyssä on uusia puolikääpiölajikkeita, jotka ovat liki puoli metriä matalampia kuin muut jo nyt. Sadossa ei pitäisi olla eroa, mutta puinti saattaa onnistua ilman pystyleikkuuterää.
Tavallisia hybridejä on turha edes yrittää puida ilman pystyterää, Kouvo sanoo.
Kouvo uskoo, että syysrapsin ala kasvaa edelleen.
Jalostajat ovat ilahduttavasti pystyneet kohentamaan syysrapsin viljelyominaisuuksia niin, että se sopii myös Suomeen. Talvehtimisen ohella kylvöaikaa on pystytty venyttämään syksyllä.
Kokeilussa on kaksi lajiketta, jotka kylvettiin 20. elokuuta, kolme viikkoa myöhemmin kuin yleensä suositellaan.
Myöhäisyyden ansiosta rapsi ehditään kylvää aikaisen ohran tai syysviljan jälkeen. Muutoin viljely ei kiinnosta.
Syysrapsin hybridilajikkeiden kylvömäärät ovat pieniä, 50 siementä neliölle. Kouvon mukaan 20–40 talvehtinutta yksilöä neliöllä riittää maksimisatoon ja 10 kasvilla pärjätään keväällä kylvetyille rapsille ja rypsille.
Syysrapsista on saatu yli neljän tonnin hehtaarisatoja.
Kouvon mukaan syysrapsin viljelyssä ei kannata oikoa. Syksyllä itävät rikat kuten saunakukka, matara, vesiheinä ja pelto-orvokki pitää torjua samoin jäämäviljat.
Sen sijaan keväällä itävistä rikoista ei tarvitse välittää. Ne jäävät rapsin varjoon.
Kasvunsäädekäsittely on tarpeen syksyllä, jotta kasvupiste jää mahdollisimman alas. Se varmistaa talvehtimista.
Ympäristötuki rajaa syksyn typpiannoksen 30 kiloon, mikä on vähän eikä rapsi ehdi kasvaa tarpeeksi syksyllä. Ruotsissa suositus on 60 kiloa typpeä syksyllä ja sitä yritetään myös Suomessa.
Ruotsissa on todettu, että syksyllä annettu lisätyppi vähentää lannoitustarvetta keväällä.
Tuholaiset kuten rapsikuoriaiset ja -kärsäkkäät pitää torjua. Pahkahomeruiskutukset ovat pian ajankohtaisia, mutta Kouvo empii. Rapsi on niin pitkää, että korsi katkeaa traktorin ajolinjalta.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
