
Löytöeläintalot odottavat ohjeistusta koirarekisterin käytöstä – Ruokavirasto: ”Toimijat voivat hakea käyttöoikeuksia”
Kotoaan karkuteille lähtenyt sirutettu ja koirarekisteriin kirjattu koira ei löydä vielä kotiaan koirarekisterin avulla.
Löytöeläintalot eivät toistaiseksi ole saaneet ohjeistusta, miten koirarekisterin tietoihin pääsee käsiksi. Kuva: Markku VuorikariRuokaviraston koirarekisteri sisältää koirien haltijoiden henkilötietoja, jotka eivät ole julkisia tietoja. Toistaiseksi löytöeläintalot eivät ole saaneet Ruokavirastosta tietoa, miten ne pääsisivät käsiksi koirarekisterin siru- ja omistajatietoihin.
Ruokaviraston sivuilla kerrotaan, että Ruokaviraston koirarekisterin tietoihin voidaan antaa pääsy viranomaisen toimeksiannosta toimivalle yksityiselle organisaatiolle siltä osin, kuin tiedot ovat välttämättömiä toimeksiannon hoitamiseksi.
Tällaisia viranomaisen toimeksiannolla toimivia toimijoita ovat esimerkiksi ns. löytöeläintalot, jotka huolehtivat kuntien alueella irrallaan tavattujen ja talteen otettujen koirien tilapäisen hoidon järjestämisestä kunnan kanssa tehtyyn sopimukseen perustuen.
Kuntien velvollisuutena on järjestää talteenottopaikka irrallaan tavatuille koirille, kissoille ja muille vastaaville pienikokoisille seura- ja harrastuseläimille Kuva: Jaana KankaanpääKuntien velvollisuutena on järjestää talteenottopaikka irrallaan tavatuille koirille, kissoille ja muille vastaaville pienikokoisille seura- ja harrastuseläimille.
Tampereen kupeessa Orivedellä sijaitsevalla Boondock´s Oy:lla on sopimus löytöeläinten vastaanotosta Pirkanmaalla 13 kunnan kanssa.
Boondock´sista kerrotaan, että heillä ei ole pääsyä koirarekisteriin, eikä Ruokavirastosta olla oltu yhteydessä asian suhteen.
Samanlainen tilanne on ainakin Salossa. Salon Seudun Eläinsuojeluyhdistys vastaa MT:n lähettämään kyselyyn, ettei siellä ole saatu koirarekisterin tunnuksia tai ohjeistusta.
Ruokaviraston erityisasiantuntija Kirsi Vehkakoski toteaa, että kunnan kanssa sopimuksen tehneet löytöeläintoimijat voivat hakea koirarekisterin käyttöoikeuksia.
”Heillä on pääsy rekisteriin, jos ovat hakeneet oikeudet ja ne on heille myönnetty.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




