Huomiovalot saa asentaa jälkeenpäin
Kaikkiin autoihin saa asentaa huomiovalot. Asennuksen yhteydessä pitää olla tarkkana kytkentöjen ja asennuspaikan vaatimustenmukaisuudesta. Huomiovalaisimien tulee syttyä automaattisesti käynnistyksen yhteydessä, eivätkä ne saa palaa samanaikaisesti sumuvalojen tai lähivalojen kanssa.
Huomiovalaisimien yhteydessä saa palaa seuraava valoryhmä: takavalot, rekisterikilven valo ja seisontavalot edessä. Huomiovalot on asennettava vähintään 25 senttimetrin korkeudelle yli 60 senttimetrin päähän toisistaan.
Uusilla led-valaisimilla voi olla myös kaksoishyväksyntä, jolloin valo toimii himmeämmin palaessaan etuvalona ja kirkkaammin palaessaan huomiovalona. Tällaisten valaisimien täytyy palaa aina, eikä niiden yhteydessä saa olla toisia etuvaloja. Yhdistelmävalaisimen hyväksyntämerkinnässä on RL- merkinnän lisäksi etuvalon A-merkintä.
Huomiovalaisimien tulee sammua, kun lähi-, kauko- tai sumuvalaisimet kytketään palamaan. Jos auto on varustettu E123-vaatimusten mukaisella mukautuvalla afs-etuvalaisujärjestelmällä (Adaptive Frontlight System) ja huomiovalot ovat osa tätä järjestelmää, voivat ne tuottaa yhdessä muiden valaisimien kanssa esimerkiksi lähivalon.
Huomiovalojen tunnus hyväksyntämerkinnässä on RL, niiden pitää olla hyväksytty käyttöön E-säännön 87 mukaisesti.
KARI LINDHOLM
Lähde: Liikenteen
turvallisuusvirasto TraFi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
