Mökkiläinen moittii Ylä-Lapin maastoliikennelupia: Loma-asukkaalle kelkkailulupaa ei niin vain heltiä, toisin kuin paikkakuntalaiselle
Ylä-Lapissa paikkakuntalainen saa maastoliikenneluvan moottorikelkkailuun maksutta kotikunnan alueelle.
Ulkopaikkakuntalainen loma-asukas hakee maastoliikennelupaa moottorikelkkailuun henkilökohtaisesti, sitä harkitaan tapauskohtaisesti ja lupa maksaa päätöksestä riippumatta 50 euroa.Metsähallitus myöntää vuosittain noin 7 000 maastoliikennelupaa moottorikelkkaurien ulkopuolelle Inarin, Utsjoen ja Enontekiön kuntien alueelle. Luvista 65 prosenttia menee paikallisille.
Muusta maasta poiketen Ylä-Lapissa Enontekiön, Inarin ja Utsjoen kunnissa asuville myönnetään henkilö- tai perhekohtaiset talviaikaiset maastoliikenneluvat koko kotikunnan alueelle, lukuun ottamatta kansallis- ja luonnonpuistoja.
Tämä perustuu eduskunnan maastoliikennelakiin kirjaamaan ja edellyttämään käytäntöön.
Paikkakuntalainen saa luvan maksutta. Ulkopaikkakuntalainen loma-asukas hakee lupaa henkilökohtaisesti, sitä harkitaan tapauskohtaisesti ja lupa maksaa päätöksestä riippumatta 50 euroa.
Ulkopaikkakuntalaisen loma-asukkaan lupa voi oikeuttaa kiinteistölle ajoon tai pilkkijärvelle kulkemiseen.
Kouvolalainen Antero Viljaharju omistaa kiinteistön Inarissa. Hän moittii käytännön eriarvoisuutta.
”Minusta myös ulkopaikkakuntalaisen kiinteistönomistajan pitäisi saada maastoliikennelupa kelkkailuun automaattisesti.”
”Tapauskohtaisuus ja harkinnanvaraisuus tekevät luvan hakemisesta salakähmäistä ja asettavat loma-asukkaat eriarvoiseen asemaan.”
Viljaharju korostaa, että loma-asukkaat liikkuvat alueella jo olemassa olevia uria pitkin ja kunnioittavat luontoarvoja sekä paikallisia olosuhteita.
”Jos sääntöjä rikkoo, siitä pitää rangaista, mutta ei näin etukäteen.”
Metsähallituksen erikoissuunnittelija Pekka A. Keränen vakuuttaa, että maastoliikenneluvan voi saada lumipeitteisenä aikana esimerkiksi kiinteistölle kulkua varten.
”Sitä voidaan pitää perusteltuna tarpeena, jos kiinteistöllä ei ole rasitetta tai rasitteen käyttäminen ei ole tarkoituksenmukaista.”
Keräsen mukaan maastoliikenneluvan voi saada myös kiinteistöltä pilkkijärvelle kulkuun, sillä käytössä on niin sanottu kolmen kalastuskohteen sääntö ulkopaikkakuntalaisille.
Kalastuskohteita voi olla enintään kolme ja niiden pitää sijaita viiden kilometrin etäisyydellä kiinteistöstä. Kiinteistö, esimerkiksi mökki voi olla omassa omistuksessa, vuokralla tai tuttavan omistama.
”Metsähallitus ei ole kiristänyt urien ulkopuolisten maastoliikennelupien myöntämistä. Ylä-Lapissa ainoastaan niin sanottu perässäajolupa on poistunut, mutta muussa suhteessa lupien myöntö ei ole muuttunut”, sanoo Keränen.
Perässäajolupia myönnettiin aiemmin ulkopaikkakuntalaisille. Luvalla sai ajaa vain nimetyn paikkakuntalaisen seurassa tämän käyttämiä luvassa määriteltyjä reittejä.
”Metsähallituksessa todettiin, että ulkopaikkakuntalaisten yhdenvertaisuus kärsi eikä lupien myöntö ollut kestävää viranomaispäätöksin hoidettava menettelyä”, Keränen kertoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
