Soitten suojelusta
Perjantaina (MT 30.8.) oli Panu Hakolalta hyvä kirjoitus soiden yltiöpäisestä suojelemisesta, mikä pitää täysin paikkansa. Päättäjissä on sellaisia, jotka eivät ymmärrä tai eivät halua ymmärtää asiantuntijoiden neuvoa (samaa tyhmyyttä on myös Keski-Euroopan rahoittamisessa – kreikkalaiset saa nauramaan yhdellä sanalla, se on Finland).
Laivat rahtaavat kivihiiltä Puolasta, ja samalla yritetään vähentää rikkipäästöjä Itämerellä. Ulkomaiset varustamot osaavat helposti huiputtaa valvovia viranomaisia tietäen tarkalleen, minkä verran laiva kuluttaa polttoainetta Itämeren alueella. Vaikeaa on valvoa satamassa, millä polttoaineella on liikuttu. EU:n ulkopuolisille laivoille kilpailuetu vaan paranee.
Tyhmäähän se on nykyinen toiminta. Kotimaisilla lämpövoimaloilla saisi lämmön ja sähkön sekä lisäksi tuhansia työpaikkoja.
Päättäjille ja avustajilleen pitäisi tehdä tutkimus hartioiden yläpuolelle, mikä siellä mättää. Hakola sen tutkisi ammattilaisena nopeasti päätösten tekijöiden juttuja seuratessa. Sillä ei ole vaikeaa tavallisenkaan veronmaksajakansalaisen huomata, ketkä ovat avun tarpeessa.
Kuopio oli edelläkävijä turvevoimassa. Kävi siellä oululaisiakin ihmettelemässä vuosikausia, ennen kuin heillä meni kaaliin alkaa rakentaa myös Ouluun.
Werneri
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
