”Merkittävä osa lihastarikollisjärjestöjen hallussa”
”Merkittävä osuus eurooppalaisista lihamarkkinoista on järjestäytyneen rikollisuuden hallussa tai toimii pimeillä markkinoilla. Ei ihme, että meidän laatutuotantomme on ollut vaikea pärjätä”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoo.
Kuopion nautaparlamentissa torstaina puhuneen Marttilan mukaan suomalaisen tuotannon laadusta ei ole tingitty, vaikka liha-alalla on eletty vaikeita vuosia.
”Viime aikojen tuoteväärennösskandaalit ovat paljastaneet, että kilpailuympäristö on epäterve. Nyt on muutoksen paikka.”
”Kuluttajat tiedostavat asian ja viranomaisetkin ovat ryhtyneet toimiin. Huipputuotteen on aika saada sille kuuluva hinta.”
Marttila kannustaa lihantuottajia edelleen punnertamaan vastatuuleen ja keskittymään laatuun, monipuoliseen tarjontaan ja eläinten hyvinvointiin.
Hän korostaa, että yrittäjä on tilan tärkein tuotantoresurssi, josta on pidettävä hyvää huolta.
”Jaksamisasiat menevät käsi kädessä talouden kanssa”, Marttila muistuttaa. Myös byrokratia syö jaksamista. Sivu 11
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
