Maatalousopiskelijoiden pikkujoulut aiheuttivat somekohun, Iltalehti: seksitarvikeliike sponsorina ja ohjelma ”mautonta”
”Kilpailun keksijältä oli ilmeisesti hyvän maun raja puuttunut tästä”, kommentoi Sampsa ry:n puheenjohtaja Lauri Ollila Iltalehdelle.
Maatalousylioppilaiden joulujuhlaohjelma ylitti valtakunnallisen uutiskynnyksen. Kuvan marsipaanipossu ei liity jutun tapaukseen. Kuva: Markku VuorikariHelsingin yliopiston maatalousylioppilaiden ainejärjestön Sampsa ry:n pikkujoulut ovat herättäneet kohua ja paheksuntaa sosiaalisessa mediassa. Asiasta uutisoi Iltalehti, jonka mukaan pikkujouluissa oli ohjelmanumero, jossa kisattiin heittelemällä dildoja kohti vanerilevyä. Levyyn oli spray-maalattu naisen kuva. ”Naiselle” oli tehty reiät suun ja alapään kohdalle ja tarkoituksena oli heittää dildoa reikiin.
Juhlissa esiintyi myös strippari ja tapahtumaa sponsoroi helsinkiläinen seksitarvikeliike Keltainen Ruusu, Iltalehti kertoo.
”On ollut perinteenä että uusi ja vanhoja johtokunta on kisannut vastakkain jossain leikkimielisessä kilpailussa. Nyt kilpailun keksijältä oli ilmeisesti vähän vähän hyvän maun raja puuttunut tästä, mitä kilpaillaan, mutta näin”, kommentoi Sampsan puheenjohtaja Lauri Ollila Iltalehdelle.
Tapausta on kritisoitu sosiaalisessa mediassa ankarasti naisia alentavana käytöksenä ja mauttomana toimintana.
Iltalehti: Vanerilevynaista heitettiin dildoilla opiskelijajärjestön pikkujouluissa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



