Suomi vaatii EU-maiden rintamassa komissiolta muutoksia maatalousbudjettiin
Kymmenen EU-maan ministerin mielestä viiden prosentin leikkaus tulevaan maatalousbudjettiin ei ole oikea ratkaisu.
EU-komissio esittää viisi prosenttia pienempää maatalouden budjettia seuraavalle vuosikymmenelle. Kuva: CLAASEU-maiden ministerit vaativat yhteisessä kannanotossaan nykyisen maatalousbudjetin säilyttämistä ennallaan.
Ranska kirjoitti Suomen, Kreikan, Irlannin, Portugalin, Espanjan, Kroatian, Kyproksen, Unkarin, Liettuan edustajien kanssa Euroopan komissiolle, ettei sen nykyinen rahoitusesitys ole maatalouden osalta riittävä.
Maiden yhteinen kirje sanoo, että yhteiseen maatalouspolitiikkaan (cap) suunnitellut leikkaukset ovat kohtuuttomia.
Euroopan komissio esitti maatalouden rahoitukseen viiden prosentin leikkauksia. Suomessa ne iskisivät erityisesti maaseudun kehittämistukiin, jotka pienenisivät yli 10 prosenttia. Jos inflaatio otettaisiin huomioon, se söisi maaseututukia jopa 25 prosenttia.
Viime maanantain EU-maatalousministereiden neuvostossa Luxembourgissa puolet jäsenmaista vaati, että vuosien 2021–2027 budjetti tulisi pitää vähintään nykyisellään.
Britannian EU-ero sekä unionin uudet rahatarpeet, kuten tutkimus, puolustus ja maahanmuutto tiputtavat EU-budjetin suurimpia menoeriä, eli maataloutta ja aluekehitysrahoja.
Euroopan komissio on aiemmin sanonut, että leikkauksia voidaan ehkäistä, jos jäsenmaat kasvattavat jäsenmaksujaan.
Nyt EU-maksut ovat noin prosentin jäsenmaiden bktl:stä. Suomen hallitus on linjannut, että budjettia voidaan nostaa jonkin verran, kun taas Ruotsi, Itävalta ja Hollanti ovat olleet tiukasti jäsenmaksujen nostoa vastaan.
Suomen maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) sanoi MT:lle, että maatalouden budjetista tullaan keskustelemaan EU-johtajien kesken ehkä jo ensi viikon huippukokouksessa Brysselissä.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
