Tulilatvojen kasvatuskilpailu opettaa nuorille yrittäjyyttä
Kantapään, tai oikeammin multasormen kautta opiskelu antaa enemmän kuin luokkahuoneessa istuminen. Tämän tietävät tulilatvoja kilpaa kasvattavat kukka-alan opiskelijat.HATTULA (MT)
Ällistyneet opiskelijat saivat syksyllä eteensä lähes 6 000 peukalonpäänkokoista pistokasta. Käsky kuului kasvattaa ne kukkiviksi tulilatvoiksi ilman opettajien ohjeita.
Näin käynnistyi Hämeen ammattikorkeakoulun (HAMK) Lepaan kampuksella Hattulassa puutarha-alaa opiskelevien nuorten ruukkukasvikilpailu.
Kilpailuun ottavat osaa HAMK:in syksyllä hortonomiopintonsa aloittaneet sekä toista vuotta kukkatuotantoa opiskelevat Hämeen ammatti-instituutti (HAMI) opiskelijat.
Nuoret kisaavat kolmena joukkueena, joiden pitää tulilatvojen kasvattamisen lisäksi myydä ne kuluttajille.
”Tämä on ollut kasvattava kokemus”, kisaa kuvailee Aini Knut Lepaan Taimet -nimisestä joukkueesta.
”Vaikeinta on ollut myyminen. Alussa ajattelin, että kasvatamme kukat ja sitten ne huiskaistaan jonnekin.”
Tulilatvoja ei myydä polkuhintaan, koska eniten rahaa tienannut joukkue voittaa.
”Kukkakauppa voi ostaa tukusta tuontitulilatvoja kahdella eurolla kappale. Meillä pelkkä tuotantokustannus on suurempi”, Knut kertoo.
Joukkueen tavoitteena on kaupata tulilatvat lähialueelle, jotta kuljetuskustannukset pysyvät kurissa. Helppoa asiakkaiden löytäminen ei ole, koska huomiosta kisaa kahden muunkin joukkueen tulilatvat.
Knut luottaa Taimien hoidokkien laatuun: ”En tiennyt, että tulilatva voi kasvattaa näin suuria lehtiä.”
”Näillä kukilla on tarina”
Lepaan tulilatvat ovat osoitus nuorten kekseliäisyydestä ja yritteliäisyydestä unohtamatta laatua ja kotimaisuutta.
”Näillä kukilla on oikea tarina” sanoo HAMK:in tutkijayliopettaja Teo Kanniainen .
Kanninen on kisaidean isä ja ohjaa yhdessä HAMI:n opinto-ohjaaja Sari Makkosen kanssa kilpailua.
”Mietin, miten opetusta voisi kehittää. Kilpailu vaatii paljon opiskelijoilta mutta sitoutumista myös opettajilta tavallista opetustyötä enemmän. Mutta tämä on ollut mielekästä”, Kanniainen kuvailee.
Tulilatva valikoitui kisakasviksi, koska sen kasvukausi on sopivan pituinen, kasvattaminen ei ole liian vaikeaa ja sopivia lajikkeita on tarjolla riittävästi.
Esimerkiksi joulutähteä ei voitu valita sen sisältämän tuholaisriskin takia, Kannianen selittää. Lepaalla viljellään tomaatteja, joita pitää tarkasti varjella kasvintuhoojilta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

