Emäntää etsimässä Suomessa ja Thaimaassa
kirja
Navettablogi
on taidolla tehtyä viihdettä,
joka ei aliarvioi
lukijoita.
Sain käsiini romaanin Navettablogi, jonka kustantaja Finn-Kirja toimii Ruotsissa ja kustantaa ruotsinsuomalaisten kirjoittajien teoksia. Tekijä on filosofian maisteri Henriikka Leppäniemi (s. 1974). Hän asuu Skoonessa, mutta on syntynyt Jyväskylässä.
Navettablogi sijoittuu nykymaaseudulle. Neljääkymmentään lähestyvä Vesa-Matti elää lehmistä ja kaipaa naista. Oma siviilisääty ”sinkku” iskee ilkeästi silmille aina kun hän menee Facebookiin.
Naapurustossa elävä äitikin odottaa taloon vihdoin miniää.
Viikko viikon perään Vesa-Matti ajaa kaverinsa Sepon kanssa tansseihin. Joskus onnestaa mutta Seppoa useimmiten.
Vaikka Vesa-Matilla ei ole itsetuntoa juuri nimeksikään, hän on myös kriittinen siinä kenet sänkyynsä kelpuuttaa. Maajussille morsian -ohjelmaan häntä ei saisi.
Sitten hän kohtaa liiankin täydellisen ja maatilasta yli-innostuneen Liisan. Tässä kohtaa lukijakin on ymmällä naisen motiiveista, perustelu jää hataraksi. Mutta pian tarina saa uusia käänteitä. Yksin elänyt ei niin vain taivu yhteiseloon.
Tällä välin kaveri-Seppo on löytänyt thaimaalaisen morsiamen, tositarkoituksella. Semmoisen haluaa Vesa-Mattikin. Niinpä hän lentää paikan päälle valitsemaan. Enempää en juonesta paljasta, sen vain että ihmisen mieli ei ole suoraviivainen, eikä sitä ole tämä tarinakaan.
Henriikka Leppäniemen kerronta on raikasta. Hän ei ole kirjoittajana vasta-alkaja. Vuonna 2008 hän voitti Suomessa järjestetyn Mika Waltarin juhlavuoden valtakunnallisen kirjoituskilpailun esseellään Minun Waltarini. Romaanikin on jo toinen.
Navettablogi on taidolla tehtyä viihdettä, joka ei aliarvioi lukijoita.
Nykymiehen näkökulmasta kerrotun tarinan huumori saa suupielet nykimään.
ANELMA
JÄRVENPÄÄ-SUMMANEN
Henriikka Leppäniemi:
Navettablogi. 249 sivua. Finn-Kirja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
