Suomen suurin jätevoimalaahmii 1,5 miljoonan ihmisen roskat
Voimalan bunkkeriin mahtuu 1,5 miljoonan ihmisen roskat kymmenen päivän ajalta. Tilaa tarvitaan etenkin jouluisin ja muina juhlapyhinä. Metallikoura nostaa kattilaan rekallisen jätettä kolmesti tunnissa. Pekka Sipola Kuva: Viestilehtien arkistoVantaan Energian voimala on jauhanut roskista energiaa kaikessa hiljaisuudessa jo puoli vuotta. Uudenaikainen laitos tiristää jätteen sisältämästä energiasta 95 prosenttia kaukolämmöksi ja sähköksi.
Laitoksen virallisia avajaisia juhlittiin keskiviikkona voimalan tiloissa Långmossebergetissä.
Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) kertoi pitävänsä jätevoimalaa tärkeänä investointina kotimaiseen energiantuotantoon ja jätteiden käsittelyyn.
Voimala vähentää Vantaan Energian fossiilisen energian tarvetta kolmanneksella. Rahaa säästyy liki 20 miljoonaa euroa vuodessa.
Moni taho on huolestunut, että jätteenpolton lisääminen vähentää kierrätystä. Vantaan Energian toimitusjohtaja Pertti Laukkanen tyrmää moiset luulot: ”Niissä Euroopan maissa, joissa jätteiden kierrätys on edistyneintä, on myös eniten jätevoimaloita.”
Esimerkiksi Ruotsissa yli 90 prosenttia jätteestä kierrätetään ja poltetaan, kun Suomessa vastaava luku on 40 prosenttia.
Vantaan voimalaan ohjataan roskat, jotka aiemmin kipattiin Ämmässuon kaatopaikalle. Kotitaloudet lajittelevat sekajätteestä pois metallit, lasin, biojätteet sekä paperin ja kartongin.
”Toivomme, että ihmiset lajittelevat jätteensä entistä paremmin, koska lasia ja metallia ei toivota tänne”, Laukkanen toteaa.
Tällä hetkellä kotitalousjätteen seassa on muutama prosentti metallia.
Voimalan palamisjäte kuljetetaan Ämmässuon kaatopaikalle, jossa siitä erotellaan metalli kiertoon. Loppu kuona menee maantäyttöaineeksi.
Sekajätteen mukana polttoon kulkeutuu myös jonkin verran biojätettä, jota ei vuonna 2016 saa enää viedä kaatopaikalle.
”Jätelaitos rakennettiin hyvään saumaan, koska muuten pääkaupunkiseudulla oltaisiin ongelmissa asian kanssa”, Laukkanen toteaa.
Jätteenpoltosta syntyvät myrkylliset aineet suodattuvat piipussa. Moska viedään ongelmajätelaitokselle.
Jätettä kerätään pääkaupunkiseudulta ja läntiseltä Uudeltamaalta. Jätteen toimittajat HSY ja Rosk’n Roll maksavat laitokselle jätteen hävittämisestä.
Vantaan jätevoimala toimii liki täydellä teholla läpi vuoden. Harakoille ei energiaa tuoteta, sillä kesäisinkin ihmiset haluavat käydä lämpimässä suihkussa. Myös yleistyviin ilmastointilaitteisiin kuluu energiaa.
Kovilla pakkasilla energiantarvetta täydentää Martinlaakson maakaasu- ja hiilivoimala. Vantaan energian hallituksen puheenjohtajan Kalevi Helppolaisen mukaan Martinlaaksossa selvitellään mahdollisuutta polttaa puuta.
Avajaispuheissa muisteltiin, että jätevoimalaa on puuhattu Vantaalle yli 20 vuotta, mutta aikeet on torpattu kaupungin päättävissä elimissä. Sillä välin Ämmässuolle on läjitetty miljoonia tonneja sekajätettä.
KATJA LAMMINEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
