4g-lupien ehdoksi ehkä peittovelvoite
Liikenne- ja viestintäministeriö päättää 800 megahertsin taajuusalueella toimivan 4g-verkon toimilupien jakoperusteista ennen joulua.Yhtenä vaihtoehtona ministeriössä harkitaan operaattoreiden peittovelvoitetta toimilupien ehtona.
800 megahertsin 4g-verkko voitaisiin ulottaa haja-asutusalueille melko edullisestikin. Verkko voisi hyödyntää jo olemassa olevia 3g-verkon tukiasemien mastoja.
Taajuusalueen käyttöönotto edistyi, kun Suomi ja Venäjä pääsivät sopimaan asiasta. Venäjällä sitä on tarvittu ilmailun navigointiin.
Tämän hetken 4g-verkot toimivat 2600 megahertsin alueella. Niitä voidaan rakentaa vain taajamiin, sillä tukiasemia on oltava tiheässä.
Soneralla, DNA:lla ja Elisalla on 4g-kaupunkiverkkoja käytössä. Maakuntien puhelinyhtiöiden omistama Datame on rakentanut verkkoa pienempiin taajamiin etenkin Vakka-Suomeen ja Pohjanmaalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

