”Emme ole korvaamassa siivoojia oppilailla”
Opettajien ammattijärjestö OAJ ajaa useita lakimuutoksia, muun muassa mahdollisuutta laittaa paikkoja sotkenut oppilas siivoamaan jälkensä jälki-istunnossa. Järjestön mukaan koulut eivät pysty takaamaan oppilaiden turvallisuutta.Opettajien ammattijärjestö OAJ:n mukaan kouluilla ei ole enää edellytyksiä vastata oppilaiden turvallisuudesta.
Järjestö haluaakin opettajille lisää valtuuksia työrauhan ylläpitoon.
OAJ ehdottaa että rehtori ja opettaja voisivat ottaa oppilaalta pois häiritsevän tai turvallisuutta vaarantavan esineen.
”Linkkareita, muoviveitsiä, sumutteita. Kirjo on varsin laaja, mutta osittain vain arvailtavissa. Koulu näkee vain jälkiä”, puheenjohtaja Olli Luukkainen sanoo.
”Ilmiön volyymi on kasvussa.”
Harmaalla alueella on Luukaisen mukaan myös, voiko koulu sanoa oppilaalle, ettei oppitunnilla puhuta kännykkään tai näplätä sitä muuten.
OAJ esittää lisäksi perusopetuslakiin, että jälki-istuntoa istuvalla oppilaalla voisi teettää yleishyödyllisiä tehtäviä.
Paikkoja sotkeneen oppilaan voisi siis laittaa siivoamaan jälkeensä.
”Emme hae rangaistusta, vaan näkemys on kasvatuksellinen. Emme ole korvaamassa koulun siivoojia oppilailla”, Luukkainen sanoo.
Lisäksi todistus tulisi käteen vasta, kun rangaistukset on suoritettu.
Koulut alkavat suurimmassa osassa maata ensi viikolla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

