Hyönteistuhotkaksinkertaistuivat
Metsiä on hakattu hyönteistuhojen takia kaksi kertaa edellisvuotista enemmän. Tuhot levisivät kesällä Kaakkois-Suomesta Etelä-Savoon.
Suomen Metsäkeskus sai lokakuun loppuun mennessä ilmoitukset 2 300 hehtaarin hakkuista, jotka johtuivat hyönteistuhoista. Määrä on yli kaksinkertainen aiempaan verrattuna.
Hyönteistuhot näyttävät seuraavan viime vuosien myrskytuhoja. Eniten hakkuita on jouduttu tekemään Kaakkois-Suomessa, jossa toteutettiin lähes puolet kaikista hyönteistuhojen torjuntahakkuista.
Hyönteistuhojen torjunta jatkuu myös Hämeessä ja Uudellamaalla. Etelä-Savossa hyönteistuhoista aiheutuneita hakkuita on ilmoitettu kaksikymmentä kertaa niin paljon kuin vuonna 2012.
Viime vuonna metsänkäyttöilmoituksia hyönteistuhohakkuista tehtiin 971 hehtaarin alalta. Niistä uudistushakkuita oli 845 hehtaaria.
Metsäkeskuksen mukaan hyönteistuhohakkuut keskittyvät vuoden 2010 Asta-myrskyn runtelemille alueille ja vahvistavat käsitystä tuulituhoja seuraavasta hyönteistuhojen riskistä.
”Uhkana on, että ne moninkertaistuvat ensi vuonna, jos sääolot ovat kaarnakuoriaisille otolliset. Lämmin kevät ja kesä lisäävät kaarnakuoriaistuhojen määrää”, kertoo hyönteistuhovastaava Hannu Heikkilä.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
