Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Kunnanjohtaja ja luottamushenkilöstö tukkanuottasilla Kolarissa: "Ihmisten pitäisi ymmärtää oma roolinsa, kasvaa siihen"

    Kolarin kunnanjohtaja Kristiina Tikkala sanoo olevansa tilanteessa, jossa kuntaa pitäisi kehittää, mutta mikään ei saisi muuttua.
    Kolarin kunnanjohtaja Kristiina Tikkala saattaa Yllästunturin gondolihissin ala-asemalla vain todeta herrahissin pysähtyneen.
    Kolarin kunnanjohtaja Kristiina Tikkala saattaa Yllästunturin gondolihissin ala-asemalla vain todeta herrahissin pysähtyneen. Kuva: Ilpo Kiuru

    Kristiina Tikkalaa kammetaan puolentoista vuoden mittaisen kunnanjohtajuuden jälkeen pois virastaan. Ensin sitä yritettiin epäluottamuksen perusteella, nyt viranhaltijalain mukaisena irtisanomisena.

    Tikkala sanoo asioiden ehkä kietoutuvan kuntayhtiöihin, kuten taannoin Kittilässä. Kolarilla niitä tosin on vain kaksi: Kolarin vuokra-asunnot ja Tunturi-Lapin Vesi.

    Tikkalan mielestä hänen tapauksensa voi rinnastaa Kittilän Anna Mäkelän paljon julkisuutta saaneeseen tapaukseen.

    "Tässä tosin puhutaan mittaluokaltaan aivan erikokoisista yhtiöistä. Mutta Mäkelänkin tapauksessa oli yhtiökuvio selkeästi taustalla", Tikkala katsoo ja sanoo sanan "kuntayhtiö" tulevan usein vastaan jutellessa kollegojensa kanssa.

    Tikkala sanoo jo rekrytointitilanteessa omaa profiiliaan kysyttäessä sanoneensa olevansa kehittäjä.

    "Koin, että minut rekrytoitiin kehittäjänä. Sitä vahvistivat alkukeskustelut. Olin ollut talousjohtajana Vantaan kaupungilla ja pyörittänyt 1,5 miljardin budjettia sekä liikennevirastossa yli kahden miljardin budjettia. Sitten tulin 30 miljoonan euron talouteen."

    "Totta kai minun piti sopeuttaa oma ajatteluni siihen kokoluokkaan, mutta oli se kokoluokka mikä tahansa, niin kunnalla velvoitteet ovat aina samat. Kun olin talousjohtajana pyörittänyt niin isoja talouksia ja nähnyt, mikä toimii, mikä ei, lähdin tuomaan niitä prosesseja tänne. Heti oltiin vastaan", Tikkala kertaa.

    Hän sanoo yrittäneensä ensimmäisenä vuonna kehittää talouden ja henkilöstöhallinnon prosesseja, jotka hän listaa kunnanjohtajan tehtävälistan kärkeen.

    "Mutta minua syytetään, että olen toiminut vastoin jotakin."

    Myös koko hallintosäännön hän olisi halunnut saattaa vastaamaan tämän päivän vaatimuksia, esimerkkinä kunnanhallituksen päätettäväksi menevät äärimmäisen pienet asiat.

    "Se on mielestäni luottamushenkilöiden ajan ja osaamisen väärinkäyttöä, päättäjien aliarviointia. Työnjaon pitäisi olla se, että virkamiehet valmistelevat ja antavat vaihtoehtoja, päättäjät valitsevat niistä ja virkamiehet toimeenpanevat päätökset. Kun nämä roolit ovat kaikille selvät, niin koneisto toimii", Tikkala uskoo.

    Kolari on vajaan 4 000 asukkaan kunta eikä kunnassa Tikkalan mielestä voi riittää jokaiseen tehtävään äärimmäisen päteviä henkilöitä niin pienestä populaatiosta.

    "Mutta ihmisten pitäisi ymmärtää oma roolinsa, kasvaa siihen. Pitäisi kouluttautua, hankkia tietämystä", hän katsoo.

    Omaa tilannettaan hän pitää "silkkana ajojahtina".

    "Ensin yritetään erottamista luottamukseen perustuen. Kun se ei onnistu, vaihdetaan prosessi viranhaltijalain mukaiseksi irtisanomiseksi. Sitten, kun nähdään, ettei ole perusteita irtisanomiselle, niin täsmälleen samoilla perusteilla annetaan kirjallinen varoitus, vaikka sillekään ei siis ole perusteita."

    Kunnanhallituksen puheenjohtaja Helena Kaikkonen-Tiensuu (kesk.) sanoo, että varoituksen antamiseen ovat johtaneet Tikkalan epäasiallinen käytös toimialajohtajia kohtaan sekä työtehtävien laiminlyönti.

    Kunnanhallitus ei pitkässä syntilistassa puuttunut kuntayhtiöiden rooliin, vaan katsoi Kaikkonen-Tiensuun mainitsemien asioiden lisäksi Tikkalan muun muassa perehtyneen asioihin puutteellisesti, johtaneen henkilöstöä puutteellisesti, kieltäytyneen osallistumasta kunnanhallituksen puheenjohtajan koolle kutsumiin palavereihin, jättäneen vastaamatta erilaisiin hallinnon sähköpostiviesteihin, vaikeuttaneen muiden viranhaltijoiden ja työntekijöiden tehtävien hoitamista.

    Kunnan tilannetta Kaikkonen-Tiensuu pitää tällä hetkellä erittäin vaikeana.

    "Koko hallinto on hajoamassa", hän kuvaa.

    "Minä totta kai riitautan irtisanomisen. Ja jos virkamies irtisanotaan laittomasti, hän saa virkansa takaisin", Tikkala muistuttaa.