Päivitettyjäennätyksiä
KIRJA
Guinnessin ennätysten kirja vuodelle 2013 päivittää totuttuun tapaan koko joukon entisiä ennätyksiä uusiin lukemiin.
Kirjan tarjonta on ryhmitelty 12 pääotsikon alle: avaruus, vihreä planeetta, eläimet – aina urheiluun asti.
Painetun tiedon lisäksi on saatavilla sähköistä materiaalia, johon pääsee käsiksi matkapuhelimen koodinlukijalla tai verkossa. Tarjolla on esimerkiksi kolmiulotteisia kuvia.
Kirjassa on runsaasti ennätyksiin liittyvää kuvitusta. Visuaalisuuden ansiosta kirjaa on helppo lukea pieninä paloina, eikä juoni katkea kesken.
Jos lukija on itse kiinnostunut rikkomaan ennätyksiä, kirjassa annetaan siihenkin toimintaohjeet ja kerrotaan, miten ennätys hyväksytetään.
Monelle kirjan päivitetty uusin laitos onkin jo vuosittainen pakko. Uusia ennätyksiä on joka aukeamalla. Kirjan loppuun on vielä koottu 30 tänä vuonna ja viime vuoden lopulla syntynyttä uusinta ennätystä.
MAIKKI KULMALA
Guinness World Records 2013.
288 sivua.
Sanoma Magazines Finland.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
