Reserviläisliitto haluaa aselakiin helpotuksia
Reserviläisliitto haluaa vapaaehtoisen maanpuolustustyön ja reserviläistoiminnan aseluvan yhdeksi myöntämisperusteeksi.Reserviläisliiton puheenjohtajan, kansanedustaja Mikko Savolan (kesk.) mukaan myös useita aseita omaavien reserviläisten lupamenettelyn tulee olla kevyempi ja halvempi kuin ensimmäistä lupaansa hakevilla.
Edellytämme myös, että aselainsäädäntöön liittyvät hallintomenettelyt saadaan vihdoin samalle viivalle koko maan alueella, Savola sanoi Seinäjoen Reserviläisten 60-vuotisjuhlassa sunnuntaina.
Savolan mukaan koko aselainsäädäntö pitää nostaa tällä vaalikaudella uuteen tarkasteluun. Vuonna 2009 lakiin tehdyt ylilyönnit pitää korjata, hän vaati.
Reserviläisliitto haluaa vapaaehtoisen maanpuolustustyön ja reserviläistoiminnan aseluvan yhdeksi myöntämisperusteeksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat