Tulipalossa kuoleeyleisimmin yli 65-vuotias
Melkein puolet alkuvuonna tulipaloissa kuolleista oli yli 65-vuotiaita. Turvallisuuden lisääjäksi suositetaan automaattista sammutusjärjestelmää.
Suomen Pelastusalan keskusjärjestö Spek suosittelee sammuslaitteistoja kaiken tyyppisiin asuinrakennuksiin. Ne parantavat paloturvallisuutta ja pelastautumista.
”Automaattisia sammutusjärjestelmiä on jonkin verran omakotitaloissa”, tiedotuspäällikkö Juha Hassila Spekistä sanoo.
Sammutusjärjestelmiä on asennettu lähinnä vanhustentaloihin ja turvakoteihin. Omakotitaloon järjestelmä voidaan asentaa uudisrakentamisessa tai jälkiasennuksena.
”Laitteisto maksaa saman verran kuin parketit lattialle.”
Alkuvuonna tulipalossa kuolleista 40 prosenttia oli vähintään 65-vuotiaita. Ikäluokan osuus palokuolemissa on yli kaksinkertainen heidän väestöosuuteensa verrattuna.
Tulipaloissa kuoli 23 henkilöä vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana. Viime vuoden alussa kuolleita oli 17 henkilöä. Kahden henkilön lasketaan pelastuneen sprinklerin ansiosta.
Spekin ennakkotiedon mukaan 11 henkilöä kuoli omakotitalojen paloissa.
JUHANI VIITALA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
