Maaseudulle tarjotaan toisella kierroksella ratkaisijan roolia
Viime ajat gallup-alhossa vaeltanut keskusta teki paluun uskottavaksi valtakunnalliseksi puolueeksi, joka maaseudulla pystyy ottamaan taas mittaa myös perussuomalaisista.
Alexander Stubb (oikealla) ja Pekka Haavisto (vasemmalla) ovat jatkamassa presidentinvaalien toiselle kierrokselle. Olli Rehn (keskellä) sijoittui kisassa neljänneksi. Kuva: Jarno MelaPresidentinvaalin ensimmäinen kierros sujui odotetummin kuin draamaa janoavat politiikan seuraajat olisivat toivoneet. Kokoomuksen Alexander Stubb ja vihreän valitsijayhdistyksen Pekka Haavisto pitivät pintansa odotettua paremmin.
Toiselle kierrokselle Stubb lähtee selvänä ennakkosuosikkina, mutta aivan ilman mahdollisuuksia Haavistokaan ei ole. Kahden ehdokkaan kisa on aivan uusi kaksintaistelu, jossa on oma dynamiikkansa.
Sekä Stubb että Haavisto menestyivät erityisen hyvin etelän isoissa kaupungeissa. Haavistolla oli kuitenkin odotettua enemmän kannatusta myös maakunnissa aina pohjoista myöten. Molemmat kärkiehdokkaat ylittivät selvästi myös oman taustapuolueensa kannatuksen. Erityisesti Haaviston kannatus on yli kaksinkertainen vihreiden pohjalukuun verrattuna.
Haavisto keräsi ääniä vihreiden lisäksi myös vasemmiston kannattajilta. Sama tahti jatkuu varmasti myös toisella kierroksella.
Suomenruotsalainen Stubb puolestaan sai merkittävän äänipotin ruotsalaisen kansanpuolueen äänestäjiltä, vaikka kielikorttia hän varookin visusti liikaa näyttämästä. Sen verran ärsyttävää se voisi toisella kierroksella olla etenkin perussuomalaisten äänestäjien silmissä.
Perinteiselle vasemmistolle tulos oli täystyrmäys. Erityisesti sosialidemokraattien Jutta Urpilaisen viiden prosentin saalis on puolueen kannalta katastrofi. Sen sijaan vasemmistoliiton Li Anderssonille oli tärkeää kamppailla tasaveroisesti demariehdokkaan kanssa.
Kun poliittinen ilmasto Suomessa lakkokevään aikana vain kärjistyy, Anderssonin puolueen uskottavuus vasemmistolaisena vaihtoehtona kohenee.
Perussuomalaisten Jussi Halla-ahon kiri oli kampanjoinnin viime päivinä hyvä, mutta viimeinen puristus jäi perussuomalaisten pettymykseksi piippuun. Kiinnostavaa oli myös keskustalaisen kansanliikkeen Olli Rehnin suoritus. Hän onnistui jopa nousua povanneita gallupeita paremmin, vaikka ei pystynyt Stubbia lopulta horjuttamaan.
Rehnin tulos luo kuitenkin huomattavaa uskoa keskustalle. Viime ajat gallup-alhossa vaeltanut kansanliike teki paluun uskottavaksi valtakunnalliseksi puolueeksi, joka maaseudulla pystyy ottamaan taas mittaa myös perussuomalaisista.
Kun vaalien toisen kierroksen kampanjointi nyt alkaa, erityisesti maaseudulla kannattaa olla tarkkana. Maakunnissa moni Rehniä, Halla-ahoa, Essayahia tai Aaltolaa äänestänyt joutuu nyt miettimään uudelleen, kenelle äänensä antavat.
Kaksi pääehdokasta joutuu nyt olemaan auliita maakuntienkin suuntaan, vaikka tähän asti heitä maaseudun asiat eivät olekaan näkyvästi kiinnostaneet. Nyt voisi olla aika ottaa esille ruokaketjun tulevaisuus, huoltovarmuus ja maaseudun asuttuna pitäminen.
Vaikka presidentin valta näissä asioissa on vain viitteellinen, heidän taustaryhmiensä politiikkaan maaseudun asioiden esillä pitäminen varmasti vaikuttaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








