Asiantuntija varoittaa: Sata kiloa lunta neliöllä – kuplahallien ja laajarunkoisten rakennusten katot tarkkailuun idässä ja pohjoisessa
Lunta ehtii kertyä vielä noin 1–2 kuukautta. Kattojen lumimäärä voi olla suurimmillaan maaliskuussa. Siksi tilannetta kannattaa seurata.
Suuressa osassa Suomea on nyt lunta keskimääräistä enemmän. Toistaiseksi katot eivät ole joutuneet koetukselle, mutta idän ja pohjoisen kuplahalleissa riskiraja on lähellä. Kuva: Lari LievonenEi vielä syytä huoleen.
Näin kattojen lumikuormatilanteen tiivistää Suomen ympäristökeskuksen tutkija Harri Myllyniemi.
Yleiskuvan tarkempi analyysi paljastaa, että Pohjois-Karjalassa, Kainuussa, Pohjois-Pohjanmaalla Oulun eteläpuolella ja Lapissa lumen paino ylittää sata kilogrammaa neliömetriltä.
”Se on raja, jossa kuplahallien sekä maneesien ja laajarunkoisten rakennusten kanssa pitää olla tarkkana”, Myllyniemi sanoo.
Tuusulassa pelastuslaitos hälytettiin sortumatehtävälle 19. tammikuuta kaarihallin romahtamisen takia. Päivystävä palomestari arvioi tuolloin, että halli romahti ilmeisesti lumen painosta.
”Yleensä nämä tapaukset koskevat kuplahalleja tai sitten kyseessä on rakennusvirhe. Kuplahallia ei ole tarkoitettu suurelle lumikuormalle.”
Myllyniemen mukaan eteläisessä Suomessa ei ole vielä tarvetta kattojen lumikuormien keventämiseen.
”Jos lumet uhkaavat tulla niskaan, niin sitten tietysti voi olla tarvetta mennä katolle.”
Suuressa osassa Suomea on nyt lunta enemmän kuin keskimäärin. Uudet lumikuurot voivat vielä muuttaa kattojen tilannetta.
”Lunta ehtii kertyä etelässä vielä 1–2 kuukautta, pohjoisessa pidempäänkin. Lumimäärä voi olla suurimmillaan maaliskuussa. Siksi tilannetta kannattaa seurata.”
Joulukuussa 2022 Suomen ympäristökeskus tiedotti poikkeuksellisesta lumikuormasta.
Silloin Etelä-Suomen rannikko sai vankan lumipeitteen Tammisaaren, Lohjan, Porvoon ja Haminan väliselle rantakaistaleelle. Lumikuorma oli maksimissaan jopa 60 kilogrammaa neliömetriltä. Tuolloin kuplahallien lumimäärää kehotettiin tarkkailemaan, koska 30 senttimetrin paksuinen lumikerros lisää romahdusriskiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



