Tervolan lomittajat jatkavat kesän
Tervolan lomitusalueella Lapissa ei toistaiseksi irtisanota yhtään maatalouslomittajaa.
Lomittajien yt-neuvotteluja käytiin huhtikuussa ja toukokuussa. Neuvottelut jatkuvat lokakuun alussa.
”Katsomme kesän jälkeen lomittajien työllistymistä uudelleen”, lomasihteeri Pirjo Jurva Tervolan paikallisyksiköstä sanoo.
Nyt lomittajat työllistyvät Länsi-Lapissa hyvin, ja työtä riittää lomitusalueella kaikille. Alkuvuodesta työtilanne näytti heikolta.
Neuvottelujen alkajaisiksi Tervolan kunta laski, että tarvetta on 16 maatalouslomittajan irtisanomiselle. Pian lukua tarkennettiin viiteen.
Maatalouslomittaja Ilkka Markkanen pitää hyvänä, ettei Tervola irtisano yhtään lomittajaa. Hän uskoo, ettei irtisanomisia tarvita syksylläkään.
”Laskemme lomitustyötä vielä riittävän”, lomittajien luottamusmies arvioi.
Syyskuun lopussa on päättymässä yhdeksän lomittajan määräaikaista pestiä. Työsuhteiden jatkosta päätetään silloin.
Maatalouslomittajia on yt-prosessin aikana lähtenyt muihin töihin. Muutama siirtyy eläkkeelle, ja jotkut aikovat hakea osa-aikaeläkettä.
Keväällä Tervolan paikallisyksikössä oli 68 vakituista lomittajaa. Nyt lomittajia on 67. Lisäksi tuntilomittajille ja yhdelle yrittäjälomittajalle tarjotaan satunnaista kiiretyötä.
Tervola järjestää maatalouslomituksia myös Kemissä, Keminmaalla, Ranualla, Rovaniemellä ja Simossa. Lomansaajia alueella on 270.
Kolme lomaan oikeutettua viljelijää ilmoittaa syksyllä lopettavansa. Viime vuodenvaihteessa eläintenpito loppui 26 viljelijältä, mikä vähensi lomitusten tarvetta selvästi.
Toisaalta maatilat ovat lisänneet maksullisten lomitusten käyttöä, mikä osaltaan täyttää lomittajien työpäiviä. MTK-Lappi suosittaa käyttämään maksullisia lomituksia.
Sallan kunnanhallitus päättää kahden viikon päästä, aloitetaanko siellä maatalouslomittajien yt-neuvottelut. Neuvottelut alkaisivat välittömästi.
Kunnanjohtaja Kirsi Kangas kertoo, että ne koskisivat kaikkia toistaiseksi voimassa olevia työsuhteita ja neuvotteluja käytäisiin lomittajien osa-aikaistamisesta.
”Yli puolet lomittajistamme tekee nyt vajaata työpäivää”, Kangas perustelee.
Sallan paikallisyksikkö on maan pienin lomitusalue. Sallan lisäksi siihen kuuluvat Kemijärvi, Pelkosenniemi ja Savukoski. Maatalouslomiin on tänä vuonna oikeus 63 maatilalla ja 95 viljelijällä.
Joka neljäs lomitustila lopetti viiden viime vuoden aikana. Lomansaajien kato oli selvästi suurempi, 38 prosenttia.
Samanaikaisen lomanpidon sääntömuutos paransi Sallan 17 lomittajan työllistymistä vähän. Maksullisesta tuetusta lomituksesta ei Kankaan mukaan juuri apuja saada.
JUHANI VIITALA
Yli puolet
lomittajista
tekee nyt vajaata työpäivää.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
