Puuliitto: Töihin vaikka sairauslomalta: "Työnjohto ei saa olla työterveyslääkäri"
Puuliitto kertoo, että korvaavan työn teettäminen on yleistynyt työelämässä.
"Nykypäivän työelämässä vaaditaan osaamista ja suorituskykyä kaikissa tehtävissä", Puuliitto viestittää. Kuva: Jaana KankaanpääPuuliitolle on tullut vastaan tapauksia, joissa sairauslomalle passitetulla työntekijällä teetetään osatyökykyisyyden perusteella hänen terveydentilaansa soveltuvia muita töitä.
Tällaisessa toimintamallissa työnjohto on marssinut työntekijän sairauslomaan oikeuttaneen työterveyshuollon lausunnon yli. Tällöin työntekijää on vaadittu tulemaan sairauslomalla töihin.
"Riskit ovat todella suuret, jos työnjohtajamaallikko ryhtyy puoskaroimaan lääketieteen ammattilaisen arviota potilaan työkyvystä", Puuliiton työympäristö- ja sosiaalijaosto tiedottaa.
"Tietoomme on tullut hälyttäviä esimerkkejä tilanteista, joissa työnantaja on painostanut työterveyshuoltoa sairauslomakäytäntöjen suhteen. Työnjohto ei voi ryhtyä työterveyslääkäriksi."
Jaoston mukaan korvaavan työn teettämiselle on löydettävissä perusteet, kunhan pelisäännöt saadaan määriteltyä. Ensimmäinen askel toimivien pelisääntöjen rakentamisessa on, että työterveyshuollon, työnantajan ja työntekijöiden kanssa määritellään, mitkä työt voivat olla korvaavia.
"Vasta tältä pohjalta voi sairausloman antava työterveyshuolto todellisuudessa määritellä, onko korvaavan työn teettäminen missäkin vastaantulevassa sairaustapauksessa mahdollista vai ei."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
