Juhlapuheista huolimatta autokanta sähköistyy hitaasti, eikä sähköautoja edes riitä kaikille
Sähköautot ovat parhaimmillaan ruuhkaisissa kaupungeissa, koska sähköautoissa ei ole tyhjäkäyntiä eikä pakokaasuja.Viimeisten parin vuoden ajan poliitikot ja asiantuntijat ovat päivästä toiseen hehkuttaneet sähköautojen ihanuutta ja sitä, kuinka polttomoottoriautot häviävät lähitulevaisuudessa kokonaan. Sähköautojen ostoon ja käyttöön on luotu massiiviset tuet ja verohelpotukset.
Sähköautot ovat parhaimmillaan ruuhkaisissa kaupungeissa, koska sähköautoissa ei ole tyhjäkäyntiä eikä pakokaasuja. Myös Norjan tapaiseen vesivoimarikkaaseen maahan ne sopivat kuin hanska käteen; miksei Suomeenkin, sillä täällä on pitkät etäisyydet ja ainakin nykyisellä verotuksen rakenteella sähköauto tulee suhteellisesti sitä edullisemmaksi, mitä enemmän kilometrejä sen mittariin kertyy.
Epäilemättä on hyvä, että autovalmistajat ovat siirtymässä teknologiaan, joka ainakin periaatteessa mahdollistaa nykyistä puhtaamman liikenteen, jos itse sähkö tuotetaan puhtaasti.
Mutta Geologian tutkimuskeskuksen GTK:n keväällä julkaiseman tutkimuksen mukaan tällä hetkellä tiedossa olevat mineraalivarat eivät riitä kattamaan maailmanlaajuisesti edes yhtä sukupolvea sähköautojen akkuja ja niiden energian varastointia.
Maapallon luonnonvarat eivät siis näillä näkymin riitä täysimittaiseen ”vihreään siirtymään”. Lisäksi öljy sisältää niin paljon energiaa tiiviissä paketissa, että vastaavan energiamäärän tuottaminen tai säilöminen akkuteknologialla on hyvin vaikeaa.
GTK:n raportissa muistutetaan, että ei-fossiilisia polttoaineita käyttävillä järjestelmillä on alhaisempi suoritusteho kuin fossiilisia polttoaineita käyttävillä. Siksi suunnitelmien mukainen uusiutuviin energialähteisiin perustuva ratkaisu vaatii enemmän energiaa – ja kaivoksista louhittavia mineraaleja – kuin on aikaisemmin arvioitu.
Tekniikka toki kehittyy koko ajan, ja minustakin on järkevää, että kun nyt tehdään uusia autoja, mahdollisimman moni niistä toimii ladattavalla sähköllä. Käyttäjän kannalta on sinänsä yksi lysti, minkä nimisellä tekniikalla auto liikkuu, kunhan se liikkuu.
Ladattavat hybridit mukaan lukien sähköautoja myytiin vuonna 2021 maailmanlaajuisesti 6,6 miljoonaa, joten ne ovat lisääntyneet prosenttiyksiköissä mitattuna huimasti. Kuitenkin samaan aikaan uusia polttomoottoriautoja putkahtaa tehtaiden tuotantolinjoilta kymmenkertainen määrä, noin 70 miljoonaa, ja jokainen niistä palvelee vähintään seuraavat parikymmentä vuotta.
Juhlapuheista huolimatta autokanta sähköistyy hitaasti, ja inflaation kurittamana yhä useampi kansalainen ajaa vanhan koslansa aameneen asti. Toisaalta se kuormittaa ympäristöä vähemmän kuin uuden auton valmistaminen.
Kirjoittaja on Taloustutkimuksen tutkimus- ja asiakkuusjohtaja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




