Polttoaineiden hinnat putosivat – taustalla jakeluvelvoitteen alentaminen
Polttoaineiden hinnat ovat pudonneet viime viikosta keskimäärin 15 senttiä litralta.
Fintrafficin teettämän kyselyn mukaan yli kolmannes suomalaisista sanoo polttoaineen kallistumisen vaikuttavan muun muassa kesälomasuunnitelmiinsa. Kuva: LEHTIKUVA/VESA MOILANENPolttoaineiden hinnat näyttävät pudonneen selvästi viime viikosta.
Liikennepalvelukauppiaat ry:n puheenjohtajan Juha Yli-Kesäniemen mukaan hintojen lasku johtuu maan hallituksen päättämästä jakeluvelvoitteen alentamisesta.
Polttoaine.net-sivuston mukaan 95E10-bensiinin keskilitrahinta oli Suomessa eilen 2,41 euroa ja 98-bensiinin keskilitrahinta oli 2,50 euroa. Dieselin keskilitrahinta oli sivuston mukaan 2,36 euroa.
Tilastokeskuksen tänään julkaisemien tietojen mukaan 95E10-bensiinin keskihinta oli Suomessa viime viikolla 2,55 euroa ja 98E5-bensiinin 2,65 euroa litralta. Dieselin keskihinta oli puolestaan 2,53 euroa litralta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




