Ympäristöalan lakitulva kuormittaa maanomistajia
Yli kymmenen luonnonvara-alaa koskevaa lakia uudistetaan tällä hallituskaudella. Valtaosa niistä esitellään eduskunnalle tänä vuonna. MTK on huolissaan erityisesti hajarakentamisen vaikeutumisesta.Uusi vesilaki on ollut voimassa vuoden, metsälakia uudistetaan ja muutoksia on luvassa ympäristö- ja luonnonsuojelulainsäädäntöön. Uudistumassa on myös muun muassa metsänhoitoyhdistyslaki, metsätuhojen torjuntaa koskeva laki ja laki biopolttoaineista. Monelle näistä annettu tiukka aikataulu tälle vuodelle.
Lakimies Tommi Siivonen MTK:sta pitää lakimuutosten tulvaa poikkeuksellisena. Erityisen aktiivisesti lakiuudistuksia on pannut alulle ympäristöministeriö.
Lakiuudistusten ruuhka aiheuttaa päänvaivaa maanomistajien edunvalvonnalle. Siivonen on huolissaan etenkin maankäyttö- ja rakennuslain kokonaisarvioinnin vaikutuksista.
”Isoin ongelma on ehdottomasti hajarakentamisen vaikeuttaminen tai ehkäiseminen maaseudulla.”
Lakimuutosten lisäksi valmisteilla on soidensuojelun täydennysohjelma. MTK vaatii, ettei sen toteutuksessa rikota maanomistajien oikeusturvaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

