Energiateollisuus syyttää verottajaa kaukolämpöhintojen noususta
Kaukolämmön hinta on Energiateollisuudenmukaan noussut vuodessa 2,4 prosenttia. Eräillä paikkakunnilla on tehty isompia korotuksia, mutta useimmilla energiayhtiöillä hinnat ovat pysyneet ennallaan tai jopa laskeneet.
– Keskimääräisen kerrostalokolmion lämpölasku kallistui noin 1,4 eurolla kuukaudessa, laskee Energiateollisuuden asiantuntija Mirja Tiitinen.
Hintaerot eri paikkakuntien välillä ovat isoja. Kerrostaloasukkaan kaukolämpö on halvinta Kokkolassa, jossa se maksaa noin 50 euroa megawattitunnilta. Kallein hinta on Kristiinankaupungissa, lähes 132 euroa megawattitunnilta. Koko maan keskiarvo on kerrostaloissa hieman vaille 82 euroa, pientaloissa yli 96 euroa.
Tiitinen selittää hintaeroja sillä, että kaukolämmön tuotanto on aina paikallista toimintaa. Siinä käytetään niitä polttoaineita, joita alueella on parhaiten saatavilla.
Halvinta kaukolämpöä tuotetaan kotimaisella puulla tai turpeella. Maakaasua tai kivihiiltä pääpolttoaineena käyttävillä laitoksilla hinnat ovat nousseet eniten. Halpaa kaukolämpöä syntyy myös teollisuuden sivutuotteena.
Harvaan asutulla alueella kaukolämpöverkon kustannukset ovat isommat kuin tiiviissä taajamassa. Paikkakunnalla voi olla useita erillisiä kaukolämpöverkkoja, joissa on eri hinnat.
Verot söivät polttoaineiden halpenemisen
Kaukolämmön keskihinnan nousu selittyy Energiateollisuuden mukaan pääosin verotuksella. Vaikka polttoaineiden maailmanmarkkinahinnat laskivat viime vuonna voimakkaasti, kaukolämmön tuotantokulut eivät energiaverojen korotuksen vuoksi laskeneet samassa tahdissa.
Kaukolämmön hinnoittelusta nousi mekkala pari viikkoa sitten, kunOuman Energiatehokkuuspalvelut-yhtiö kertoi useiden kaukolämpöyhtiöiden tekemistä hinnankorotuksista. Suurimman eli lähes 10 prosentin korotuksen teki Oumanin mukaanTurku Energia.
Turku Energian toimitusjohtaja Jari Kuivanen pitää Oumanin selvitystä harhaanjohtavana muun muassa siksi, että siinä vertailtiin pelkkää energian hintaa, ei verollista kokonaishintaa. Kuivasen mukaan Turku Energia nosti vuoden alussa hintojaan vain verojen korotuksen verran.
Energiateollisuuden tilaston mukaan Turku Energian hinnat nousivat vuodessa 7–8 prosenttia ja ovat nyt lähellä koko maan keskitasoa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat