SP:n Liikanen arvioi rakenneuudistuksen tuovan lähivuosina 20 000 työpaikkaa
Suomen Pankin pääjohtajan Erkki Liikasen mukaan pahin on takana, vaikka epävarmuus vaivaakin sekä euroalueen että koko maailman taloutta. Yksi myönteinen merkki on, että euromaiden ja Yhdysvaltojen teollisuuden luottamus lisääntyy. Markku Vuorikari Kuva: Viestilehtien arkistoSuomen Pankki (SP) korotti tiistaina arviotaan Suomen talouskasvusta 0,2 prosenttia kesäkuun ennusteestaan. Pankki ennustaa, että Suomen talous kasvaa ensi vuonna 0,9 prosenttia ja seuraavana vuonna 1,8 prosenttia.
”Hallituksen rakenneuudistuksen vaikutuksia voidaan arvioida tarkemmin, kun toimenpiteiden yksityiskohdat ovat tiedossa”, pääjohtaja Erkki Liikanen sanoi.
Hallituspuolueet pääsivät syyskuun alussa yksituumaisuuteen talouden korjaustoimista ja työmarkkinajärjestöt pystyivät sopimaan keskitetystä tuloratkaisusta. Liitot tosin riitelevät vielä tulkinnoista.
Alustavasti on arvioitu, että ratkaisujen ansiosta työllisten määrää lisääntyy ensi vuonna kolmella tuhannella ja 15 000:lla vuonna 2015.
Ansiotason nousu jää puoli prosenttia siitä, mitä Suomen Pankki arvioi kesäkuussa. Vuonna 2015 ansiot putoavat ennustetusta prosentin.
Liikanen on tyytyväinen hallituksen sopimista rakenneuudistuksista. Uudistus tuli tarpeeseen, sillä Suomen kilpailukyky laski kuutisen vuotta peräkkäin.
”Tarvitsemme usean vuoden palkkakuria”, Liikanen toisti tiistaina kesäkuista lausuntoaan.
Virallisen talousennusteensa Suomen Pankki esittää loppuvuonna, mutta tarkempi ajankohta on avoin.
Tiistain tiedotustilaisuudessa Suomen Pankki keskittyi kansainvälisen talouden näkymiin.
Pahin on Liikasen mukaan takana, vaikka epävarmuus vaivaa euroaluetta ja koko maapalloa.
Suomen Pankki uskoo matalan korkotason jatkuvan pitkään. Liikanen pitää mahdollisena, että euroalueen ohjauskorot laskevat vielä.
Huolena on pienten ja keskisuurten yritysten rahansaanti. Ne maksavat lainoistaan lähes neljän prosentin pankkimarginaaleja. Suuret yritykset selviävät kahdella prosentilla.
Keskuspankit pitävät rahapolitiikkaa talouskasvua voimakkaasti tulevana, sillä inflaatio on pysynyt aisoissa. EU20-alueella se hidastuu 1,3 prosenttiin tänä vuonna.
Euroopan keskuspankki pyrkii ennakoivasti viestimään toimintatapaansa, millä vähennetään korkoihin liittyvää epävarmuutta.
”Korkojen kehitys riippuu keskipitkän aikavälin inflaatiokehityksestä”, Liikanen sanoi.
Suomessa kuluttajahinnat nousevat pankin arvion mukaan 1,8 prosenttia ensi vuonna ja 1,5 prosenttia seuraavana. Rakenneratkaisu hillitsee inflaatiota.
JUHANI VIITALA
Tarvitsemme usean vuoden mittaista
palkkakuria.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
