Vanhusasiavaltuutettu: Valtion ohjattava hyvinvointialueita ikääntyneiden palvelujen varmistamiseksi
Vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo luovutti ensimmäisen kertomuksensa eduskunnalle. Sen mukaan digitalisaatio heikentää ikääntyvien asemaa ja mahdollisuuksia toimia samaan aikaan, kun valtaosa väestöstä hyötyy digitalisoitumisesta.
Valtaosa ikääntyneistä voi hyvin. He ovat aktiivisesti mukana yhteiskunnassa ja tukevat muiden hyvinvointia sekä yhteiskunnan toimivuutta. Sote-palveluiden heikkko saatavuus, tuloerot ja elämän digitalisoituminen kuitenkin lisäävät ikääntyneiden syrjäytymisriskiä. Kuva: Marja SeppalaValtaosa ikääntyneistä voi hyvin Suomessa, mutta heidän hyvinvointiin ja terveyteen liittyvät erot ovat suuret.
Vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo luovutti keskiviikkona ensimmäisen kertomuksensa eduskunnalle. Kertomus tiivistää keskeiset havainnot ja ratkaisuehdotukset ikääntyneiden ihmisten asemasta.
Vanhusasiavaltuutetun tiedotteen mukaan valtaosa ikääntyneistä voi hyvin. He ovat aktiivisesti mukana yhteiskunnassa ja tukevat muiden hyvinvointia sekä yhteiskunnan toimivuutta.
”Toinen yhtä tärkeä havainto on se, että liian pienet tulot, esteelliset asuinympäristöt, vaikeudet saada sote-palveluita ja yhä useammin myös muita välttämättömiä palveluja, haittaavat vakavasti sadoilletuhansia ikääntyneitä”; tiedotteessa todetaan.
Vanhusasiavaltuutettu Topon mukaan ikääntyneistä valtaosa tulee toimeen tuloillaan, mutta vanhemmissa ikäluokissa pienituloisten osuus kasvaa.
Digitalisaatio on vahvasti esillä vanhusasiavaltuutetun kertomuksessa.
”Mittavalla joukolla ikääntyneitä on vaikeuksia toimia digitaalisissa ympäristöissä tai he eivät toimi siellä ollenkaan. Heidän asemansa ja mahdollisuutensa toimia omissa ja yhteisissä asioissa vaikuttavat heikentyvän samaan aikaan, kun valtaosa väestöstä hyötyy digitalisoitumisesta, Topo sanoo tiedotteessa.
Toinen keskeinen teema on sosiaali- ja terveyspalvelut, kuten kotihoito sekä lyhyt- ja pitkäkestoinen ympärivuorokautinen hoito. Tilanne on koko maassa vakava, koska palveluihin on yhä vaikeampi päästä.
"Tilanne vaatii eduskunnalta valmiuksia suunnata näihin palveluihin riittävä rahoitus ja varmistaa palveluiden toimintaedellytykset. Hyvinvointialueet ovat karsineet entisestäänkin liian vähäisiä vanhuspalvelujaan. Nyt on arvioitava sitä, millä keinoin valtiovalta ohjaa hyvinvointialueiden toimintaa ja varmistaa, että ne järjestävät riittävät lakisääteiset vanhuspalvelut, vanhusasiavaltuutettu Topo toteaa.
- Osaston luetuimmat




