Kuntaruuan ostaja vakuuttaa huomioivansa pientuottajat
Pientuottajat kelpaavat kunnan ruokahankintaan. Tukut ja kaupat suorastaan etsivät heitä.
Ammattilaisten ruokatärskyt kokosi Seinäjoelle kurikkalaisen munantuottajan Tomi Oja-Nisulan ja satakunta muuta ihmistä verkostoitumaan ja keskustelemaan, miten elintarvikkeiden tuottajat ja valmistajat pääsevät mukaan tukkujen valikoimiin ja kuntien keittiöihin. Kuva: Juha HarjuSeinäjoen kaupungin hankintajohtaja Mikko Tanhuamäki rohkaisee pieniä tavarantoimittajia tarjoamaan kuntien ruokapalveluun ideoitaan, etenkin uusia.
”Kaikkia hyviä ideoita lupaamme miettiä. Kaikki eivät mene läpi, mutta jos ei edes tarjoa mitään, niin eihän mikään idea mene läpi.”
Tanhuamäen mukaan julkinen hankinta ei hirvittävästi eroa yksityisen alan isoista yksiköistä.
"Hankintalaissa rajataan tapoja, miten pitää kilpailuttaa, mutta kaikki muut asiat ovat loppupeleissä kiinni tarjoajista ja ostajista."
Pienten ja keskisuurten elintarviketuottajien ja -valmistajien käyttöön on tehty opas, joka kertoo suurtalouskeittiöiden käyttämien tukkujen toiminnasta. Opasta esitellään maakunnissa tämän vuoden aikana.
Projektipäällikkö Päivi Töyli Turun yliopiston Brahea-keskuksesta esitteli opasta Seinäjoen Ruokatärskyillä viime viikolla ja nyt maanantaina oli vuorossa Lahti. Seuraavaksi tulevat Kaarina, Tampere, Espoo ja Kuopio.
Vuoden mittaan muita paikkakuntia päivittyy aitojamakuja.fi-sivuille.
Töyli arvioi, että kauppojen ja tukkujen halu käyttää paikallisia toimijoita on aito ilmiö, mutta pienyrittäjiä on välillä hankala löytää.
Oppaan tarkoitus on madaltaa kynnystä ottaa yhteyttä jakeluportaaseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

