Luisteluvideon maantiellä tehnyt viljelijä kritisoi teiden talvihoitoa: "Toimintatapa on väärä"
Hiekoituksesta huolimatta vieremäläinen tie on karmeassa kunnossa.MT kertoi tammikuussa vieremäläisistä viljelijöistä Ahti-Pekka Vornasesta ja Lassi Heiskasesta, jotka olivat kyllästyneet paikallisen tien kuntoon. Niinpä viljelijät päättivätkin kuvata videon, jolla Heiskanen luistelee tiellä.
"Haluttiin vähään kantoo ottoo teiden kunnossapitoon. Näytettiin että pystyy vaikka luistinratana käyttämään. Se ei ole pelkästään meidän tien ongelma. Tässä säästetään väärässä kohdin", Heiskanen kertoi tuolloin MT:lle.
Videon julkaisun jälkeen tietä hiekoitettiin. Sen jälkeen tien kunto on taas mennyt huonompaan suuntaan.
Ahti-Pekka Vornanen kertoo, että talven kovien pakkasten ja liikenteen yhdistelmä on johtanut siihen, että tie on urautunut. Auton renkaiden nastat ovat nimittäin porautuneet polanteiden läpi, mikä on johtanut tien urautumiseen.
Viikon sisällä Vornasen mukaan kolme autoa on ajanut ojaan tielle muodostuneiden urien takia. Vielä kun urat muodostuvat vapaasti, tilanne pahenee entisestään.
"Jos ei ole vastaantulijoita, sitähän ajetaan vähän luovasti tuolla autolla", Vornanen huomauttaa.
Tien nykyinen tilanne on viljelijän mukaan seurausta jo alkumetreillä pieleen menneestä tienhoidosta.
"Kyllä tienhoitotapoja joudutaan miettimään ensi talvelle uudelleen. Jos tämmöisiä talvia tulloo jatkossakin, ensi kesän aikana pitää ruveta pohtimaan, muuttuvatko hoitotavat. Tällä systeemillä tämä liikkuminen on vaarallista", Vornanen suuntaa sanansa Liikennevirastolle ja elykeskukselle.
Vaikka Vieremän Kauppilanmäentie onkin ollut viime aikoina paljon julkisuudessa, tilanne on Vornasen mukaan samanlainen ympäri Suomea. Viljelijä kritisoi elykeskuksen ajattelutapaa, jonka mukaan tien polanteita pyritään hallitsemaan, mutta ei poistamaan kokonaan.
"Tämä toimintatapa on väärä. Semmoinen termi, kuin hallittu polanne, on aivan tuhoon tuomittu, jos se hallittu polanne on kahta senttiä paksumpi", Vornanen jyrähtää.
Vornasen mukaan silloin, jos polanne on yli kahden sentin paksuinen ja liikenne on riittävän vilkasta, syntyy uria, jotka tekevät tiestä hengenvaarallisen. Hän kritisoi myös sitä, että suolalla pehmitettyjä polanteita ei poisteta niiden pehmittämisen jälkeen.
"Kyllä minä pidän tätä tienhoitoa perusoikeutena", viljelijä sanoo.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

