Ylityspaikkojen ruuhkat imeneettyövoimaa maastosta kaakkoisrajalla
IMATRA (MT)
Kaakkois-Suomen rajanylityspaikkojen liikenteen hurja kasvu on viime vuosina syönyt resursseja rajan maastovalvonnasta, kertoo Kaakkois-Suomen rajavartioston komentaja Tero Kaakinen.
Jotta liikenteen sujuminen saataisiin varmistettua, Rajavartiolaitoksen väkeä on siirretty kaakkoon komennuksilla esimerkiksi Lapista, Kainuusta ja Pohjois-Karjalasta.
”Ja teetetty paljon ylitöitä”, Kaakinen lisää.
Hänen mukaansa vuoteen 2017 mennessä rajoille tarvitaan 150 työntekijää lisää, jos ylitysmäärien kasvu jatkuu nykyistä vauhtia.
Tänä vuonna Kaakkois-Suomen kautta tulee Suomeen Kaakisen ennusteen mukaan yli 10 miljoonaa rajan ylittäjää. Se on 15 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.
Ongelmien määrä ei ole kasvanut samassa suhteessa liikenteen kanssa.
Pääosa uusista rajanylittäjistä on ostosmatkailijoita, jotka tietävät hyvin, kuinka Suomessa käyttäydytään.
”Toisaalta jotain on voinut jäädä meiltä näkemättäkin”, Kaakinen sanoo viitaten henkilöstövajeeseen.
Lähes päivittäin rajalla takavarikoidaan esimerkiksi stilettejä, sähkölamauttimia tai pamppuja. Rajan vuotamisesta ei kuitenkaan ole merkkejä.
Valtion talousarvioehdotuksessa Rajavartiolaitokselle ehdotetaan 2,4 miljoonaa euroa rajavartioiden lisäämiseksi.
Se on Kaakisen mukaan ehdottomasti tarpeen. Todennäköisesti noin kolme neljännestä uusista vartijoista tulisi Kaakkois-Suomeen.
”Poliittiset päättäjät tiedostavat rajan merkityksen ja Venäjä nähdään tässä taloustilanteessa mahdollisena talouskasvun tuojana.”
Viisumivapauteen rajalla ei vielä olla valmiita. Se edellyttää tietojärjestelmien ja tekniikan kehittämistä sekä venäläisen passijärjestelmän luotettavuuden paranemista. Ennen näitä viisumi on tarpeen.
Kaakinen arvelee, että viisumivapaus voisi tulla vuosikymmenen lopulla.
”Tahtoa Venäjällä selvästi on, ja sen eteen tehdään töitä.”
TERHI TORIKKA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
