Öljyntuottajamaat kokoustavat tuotantorajoituksista
Kysynnän ei uskota toistaiseksi elpyvän koronaviruspandemiaa edeltäneelle tasolle.
Raakaöljyn hinta nousi toukokuussa jyrkästi sen jälkeen kun huhtikuussa oli sovittu tuotannonrajoituksista. LEHTIKUVA/AFPÖljyntuottajamaat pitävät tänään lauantaina etäkokouksen, jossa maat arvioivat keväällä sovittujen tuotantorajoitusten tehoa. Kokous oli alun perin määrä pitää ensi viikolla.
Tuottajamaat tekivät huhtikuussa sopimuksen tuotannonrajoituksista, joilla pyrittiin nostamaan alamaihin syöksynyttä öljyn hintaa. Raakaöljyn hinta nousikin jyrkästi toukokuun aikana.
Sopimuksen mukaan rajoituksia ryhdyttäisiin purkamaan heinäkuussa. Osa asiantuntijoista uskoo kuitenkin, että sopimuksen mukaisia rajoituksia halutaan jatkaa, koska kysynnän ei uskota toistaiseksi elpyvän koronaviruspandemiaa edeltäneelle tasolle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
