PAIKANNIMI KERTOO Keiturit jakantelupukit
Vuohi kesytettiin vähintään 7 000 vuotta sitten. Lypsettävistä kotieläimistä vuohi on vanhin.
Kartalla vuohi näkyy monin paikoin. Lohjan Vohloinen viittaa vuohen karitsaan, kiliin, Kittilän Pokka puolestaan urosvuoheen eli pukkiin. Ahvenanmaalaisen Getan kunnan nimi palautuu sanaan get, vuohi.
Kuttu-alkuisia paikkoja on etenkin Pirkanmaalla ja Satakunnassa. Myös Keituri-nimet viittaavat vuohiin: keituri merkitsee Peräpohjan alueella vuohta tai kuttua.
Pukkilan kunnalle on antanut nimen Pukkilan talo, joka puolestaan lienee saanut nimensä ihmisestä. Kenties Pukkilassa asui vuohenkasvattaja, jota nimitettiin Pukiksi.
Helsingin Pukinmäen alue kuului viimeistään 1400-luvulta lähtien Bocksbackan kartanolle. Kartanon nimi viittaa Bockin vapaamiessukuun. Suomeksi nimi käännettiin vasta 1900-luvun alussa.
Vuohen kulttuurinen painolasti on kahtalainen. Aikana ennen kristinuskoa vuohi liitettiin hedelmällisyyteen. Tämä ulottuvuus on yhä läsnä silloin, kun miestä kutsutaan pukiksi.
Kristinuskon myötä suhde vuoheen muuttui kielteisemmäksi. Matteuksen evankeliumin mukaan viimeisellä tuomiolla ihmiset jaetaan vuohiin ja lampaisiin. Vain jälkimmäiset pääsevät taivaan iloon.
Syntipukki saa kannettavakseen toistenkin teot, kuten Mooseksen ajan uhrimenoissa. Sittemmin tutuksi ovat tulleet valepukit ja kantelupukit.
TOPI LINJAMA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
