BBC: Helsingin luonnontieteellinen museo vilisee myrkyllisiä hämähäkkejä, jotka selviävät melkein mistä tahansa
BBC kertoo hurjia tiedeilmiöitä käsittelevässä sarjassaan museon hämähäkkipopulaatiosta, joka on peräisin Chilestä.
Helsingin luonnontieteellisessä voi nähdä täytettyjä antilooppeja ja törmätä eläviin hämähäkkeihin. Kuva: Helsingin luonnontieteellinen museo LUOMUS, Marika TurtiainenBBC kertoo artikkelissaan Helsingin luonnontieteellisessä museossa elävästä hämähäkkikannasta, joka havaittiin ensimmäisen kerran jo vuonna 1963. Havaintojen määrä kasvoi räjähtävästi 1970-luvulla ja silloin huomattiin, että hämähäkit olivat levinneet museon koko pohjakerrokseen: komeroihin ja laatikostoihin, työpöytiin, hyllyille ja taulujen taakse. Erityisesti hämähäkit viihtyivät henkilökunnan keittiössä.
Laji on nimeltään ruskohämähäkki, ja sen purema voi olla jopa hengenvaarallinen. Hämähäkki viihtyy kuitenkin piilossa ja on erittäin sitkeä: eräässä kokeessa lajin naaras pysyi hengissä ilman ruokaa ja juomaa jopa 775 päivää eli yli kaksi vuotta. Laji myös lisääntyy nopeasti.
Helsinkiin hämähäkkien epäillään päätyneen joko eteläamerikkalaisten omenoiden tai puulastujen mukana. Ne metsästävät hyönteisiä, joita tulee museoon esimerkiksi näyttelyiden tuotavien puunrunkojen mukana.
Luonnontieteellisen museon henkilökunta pelkäsi hämähäkkikannan puolesta, kuin museo remontoitiin vuonna 2004. Ne kuitenkin selvisivät remontista. Museon kuraattori Jyrki Muona kertoo BBC:lle, että hämähäkkien olisi mahdollista vaeltaa Helsingin kallioon kaivettujen tunnelien kautta jopa parin sadan metrin päässä sijaitsevaan eduskuntataloon asti.
"Odotan sitä päivää, kun yksi niistä puree pääministeriä."
BBC: The museum filled with venomous spiders that just won't die
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
