PAM: Kaupallaparannettavaa
Palvelualojen ammattiliitto PAM vaatii suomalaisia kauppaketjuja laatimaan kunnolliset vastuuohjeistot sekä omilla ostajilleen että kansainvälisille ostorenkaille.
PAM:n puheenjohtaja Ann Selin muistuttaa, että varsinkin ostorenkaille on keskittynyt niin paljon valtaa, että ne pystyvät pakottamaan kolmansissa maissa sijaitsevat tuottajat käytännössä mihin tahansa ehtoihin taatakseen tuotteelle mahdollisimman halvan myyntihinnan.
”Suomalaiset yritykset ovat toimintatavan tienneet, mutta eivät ole halunneet omatoimisesti siihen puuttua.”
Suomalainen vähittäiskauppa ostaa merkittävän osan omilla merkeillään myymistään tuotteista isojen ostorenkaiden kautta. Esimerkiksi Ruokakesko on mukana AMS Sourcing -yhteenliittymässä ja SOK Coop Tradingissa. Kummallakaan niistä ei ole julkista ohjeistoa väärinkäytösten ehkäisemisestä.
”Tämä on ristiriidassa suhteessa niiden käytössä olevaan valtaan.”
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
