EU-komissio pyytää tietoja Talvivaarasta
EU:n komissio on panemassa vireille tutkimuksen, jonka yhteydessä se pyytää Suomen viranomaisilta tietoja Talvivaaran kaivoksesta.
Jos Suomen toimittamat tiedot osoittavat, että Talvivaaran kaivoksen toiminta on EU:n ympäristölainsäädännön vastaista, komissio harkitsee oikeudellisen menettelyn aloittamista.
Komissio on tietoinen siitä, että Talvivaaran kaivos hyväksyttiin ja toimii mahdollisesti eräiden EU:n lainsäädännön säännösten vastaisesti.
Komissio on pyytänyt Suomelta 25. kesäkuuta osoittamassaan virallisessa ilmoituksessa erityisesti selvitystä siitä, millä tavoin eräät kaivannaisjätedirektiivin säännökset on pantu täytäntöön.
Komissio kertoi aikeistaan kirjallisessa vastauksessa, jonka se oli antanut europarlamentin edustajien Sirpa Pietikäisen (kok.) ja Satu Hassin (vihr.) komissiolle Talvivaarasta jättämään kirjalliseen kysymykseen.
Hassi on tyytyväinen siihen, että EU-komissio ottaa vakavasti Talvivaaraan liittyvät ympäristöongelmat.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
